Żywy karp w sklepie? W Bydgoszczy będą chodzić i kontrolować

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Hanna Walenczykowska

Żywy karp w sklepie? W Bydgoszczy będą chodzić i kontrolować

Hanna Walenczykowska

Ekolodzy apelują o humanitarne i zgodne z zapisami ustawy o ochronie zwierząt odławianie, transportowanie i sprzedawanie żywych karpi.

Coraz więcej sklepów rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia. Ryby z wody nie będzie można kupić w marketach sieci Biedronka, Lidl oraz części Auchan. W tych sklepach tych ryby sprzedawane będą np. w formie płatów, filetów lub ryb patroszonych. Zmiany w systemie sprzedaży wymusili ekolodzy, którzy uważają handel żywymi rybami za niehumanitarny.

- Życzylibyśmy sobie, aby udało się doprowadzić doprowadzić do całkowitej likwidacji sprzedaży żywych karpi. Co prawda z roku na rok kolejne duże sieci sklepów rezygnują ze sprzedaży żywych karpi, ale nadal to kropla w morzu – twierdzi Monika Wójcik-Musiał z bydgoskiego Towarzystwa Przyrodniczego „Kawka”. - Każdy, komu leży na sercu dobro zwierząt, może coś zrobić, wystarczy zwracać uwagę na to, co dzieje się w polskich sklepach, jeżeli ktoś zauważy, że zwierzęta przetrzymywane są i transportowane w złych warunkach, okaleczają się wzajemnie, powinien zareagować.

Monika Wójcik-Musiał przypomina, że ryby są zwierzętami kręgowymi i chroni je (a w zasadzie powinna chronić) ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.
- Ludzie nie widzą cierpienia wielu zwierząt, szczególnie ryb. Może wynika to z tego, że ryby nie posiadają strun głosowych. Nikt nie usłyszy ich pisku czy wycia duszącego się karpia włożonego do w foliowej reklamówki - podkreśla Monika Wójcik-Musiał. Towarzystwo Przyrodnicze „KAWKA” postara się skontrolować jak najwięcej bydgoskich sklepów i targowisk.
Monika Wójcik-Musiał przypomina, że ryby są chronione tak samo jak psy, koty i inne zwierzęta. Każdy, kto zauważy, że karpie są źle traktowane powinien zgłosić to policjantom.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.