ZUS zasypie lawina wniosków od emerytów

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com/zdjecie ilustracyjne
Piotr Nowak

ZUS zasypie lawina wniosków od emerytów

Piotr Nowak

Dodatkowych 16,2 tys. emerytów przybędzie w tym roku w woj. lubelskim. To efekt przeforsowanego przez PiS obniżenia wieku emerytalnego.

Rocznie w naszym regionie przybywa około 16 tys. emerytów. W tym roku będzie ich ponad dwa razy tyle. Wszystko przez ustawę, która przywraca stary, niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Nowelizacja wejdzie w życie 1 października.

To oznacza, że jesienią do ZUS w całym kraju wpłynie lawina wniosków o emerytury od osób, które już ukończyły lub ukończą w tym roku nowy wiek emerytalny

- mówi Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim.

W tym roku do instytucji miało wpłynąć około 220-240 tys. wniosków o emerytury z całego kraju, jednak z powodu obniżenia wieku emerytalnego będzie ich ponad dwa razy więcej. ZUS szacuje, że będzie to nawet rekordowe 550 tysięcy.

Zgodnie z prawem z wnioskiem o emeryturę można się zgłosić najwcześniej na 30 dni przed wejściem w życie przepisów. Oznacza to, że nawału podań urzędnicy mogą spodziewać się już we wrześniu. - ZUS już od dłuższego czasu przygotowuje się do tego wyzwania. Trwają analizy, porządkowanie kont potencjalnych emerytów, rozpoczynamy szkolenia pracowników. W kilku oddziałach testujemy również nowy, prostszy wzór wniosku o emeryturę - informuje Korba.

W połowie czerwca w salach obsługi klientów pojawią się doradcy, którzy pomogą klientom zweryfikować dokumenty i pomóc w podjęciu decyzji, kiedy przejść na emeryturę.

O emeryturze warto pomyśleć wcześniej

Decyzją polityków PiS obniżono wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę. Zmiana wejdzie w życie 1 października br. ZUS szacuje, że skorzysta z niej nawet 331 tys. dodatkowych emerytów w całym kraju. W tym 16,2 tys. w woj. lubelskim.

ZUS zasypie lawina wniosków od emerytów
Adam Guz 19 grudnia 2016 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny

- Emerytura w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn to prawo, a nie obowiązek. Zależy nam na tym, żeby każdy miał świadomość, jak dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na złotówki w portfelu - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w woj. lubelskim.

Wysokość przyszłej emerytury będziemy mogli oszacować sami. Instytucja przygotowuje kalkulator na stronie internetowej, w którym będzie można policzyć różne warianty. W połowie czerwca w salach obsługi klientów ZUS pojawią się także doradcy emerytalni. W naszym regionie będzie ich 26. Pomogą oni klientom zweryfikować potrzebne dokumenty i wesprą ich w podjęciu decyzji, kiedy przejść na emeryturę.

W skrócie, wysokość świadczeń liczy się, sumując kapitał początkowy i składki emerytalne zgromadzone w ZUS, a następnie dzieląc tę sumę przez przeciętną liczbę miesięcy życia Polaka na emeryturze.

Żeby dostać wyższą emeryturę, należy złożyć odpowiedni wniosek. Instytucja szacuje, że nie zrobił tego nawet co czwarty mieszkaniec regionu, który w tym roku ukończy wiek emerytalny.

Zachęcamy ich, by wystąpili do ZUS-u o ustalenie kapitału początkowego już teraz. To przyspieszy późniejszą realizację wniosku o emeryturę

- informuje Marta Strus, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie.

Kapitał wylicza się osobom, które pracowały przed 1999 r. i urodziły się po 31 grudnia 1948 r. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające lata pracy i zarobki przed 1999 r. oraz potwierdzające tzw. okresy nieskładkowe.

Na pytania dotyczące emerytury i obliczania kapitału początkowego odpowie ekspert ZUS podczas dyżuru przed telefonem Kuriera Lubelskiego, za tydzień w godz. 11-12. W tym czasie będzie czynny z redakcyjny tel. nr 81 446 28 38.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.