ZUS? OFE? Decyzja do końca lipca!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Borek [email protected]

ZUS? OFE? Decyzja do końca lipca!

Katarzyna Borek [email protected]

Kończy się okienko transferowe, które pozwala zadecydować o podziale naszej składki emerytalnej. Okienko to szansa zmiany decyzji dotyczącej przekazywania części tej składki. Zamyka się 31 lipca.

Okienko transferowe polega na tym, że do końca lipca 2016 roku możemy decydować, czy całość naszej składki emerytalnej pozostawić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), czy też jej część przekazywać do otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

Chodzi oczywiście o decyzję dotyczącą przekazywania lub nie części naszej składki emerytalnej (2,92 proc.) do OFE.

W 2014 roku zmieniły się przepisy dotyczące otwartych funduszy emerytalnych. Dotąd część składki emerytalnej trafiała do nich obowiązkowo. Dwa lata temu jej przekazywanie stało się dobrowolne. Stąd w 2014 po raz pierwszy mogliśmy zadecydować, czy oszczędzamy na naszą przyszłą emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz otwartym funduszu emerytalnym, czy już tylko w ZUS-ie.

Decyzję dotyczącą podziału składki emerytalnej ponownie możemy podjąć właśnie teraz - w okresie od 1 kwietnia 2016 roku do 31 lipca 2016 roku.

W tym okienku transferowym możemy zmienić decyzję sprzed 2 lat, która dotyczyła pozostania w OFE lub rezygnacji z niego.

Osoby, które w 2014 roku nie zdecydowały się na dalsze oszczędzanie w OFE, mogą teraz wrócić do otwartego funduszu emerytalnego - o ile są w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego.

Osoby, które dotąd przekazywały część swojej składki emerytalnej do OFE, mogą z tego zrezygnować.

W zależności od dokonanego wyboru musisz poinformować ZUS albo o chęci przekazywania części składki do OFE, albo tylko do ZUS-u.

Zrobisz to przekazując do Zakładu wypełnione „Oświadczenia o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. To oświadczenie znajdziesz: w każdej placówce Zakładu, na jego stronie pod adresem zus.pl oraz na Platformie Usług Elektronicznych PUE pue.zus.pl (po zalogowaniu).

Oświadczenie możesz przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: osobiście, za pośrednictwem Poczty Polskiej, korzystając z portalu PUE, wykorzystując urzędomat.

Jeśli nie zamierzasz zmieniać decyzji, jaką podjąłeś w poprzednim okienku transferowym w 2014 (lub przy okazji wchodzenia na rynek pracy po zamknięciu tamtego poprzedniego okienka), teraz nic nie musisz robić.

Zapamiętaj: nie musisz składać żadnych deklaracji.

Brak działań w okresie między 1 kwietnia a 31 lipca 2016 oznacza:

Autor: Katarzyna Borek

Katarzyna Borek [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.