Znalazły się pieniądze na dokończenie spalarni odpadów

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Znalazły się pieniądze na dokończenie spalarni odpadów

Mariusz Parkitny

Firma Termomeccanica Ecologia ma rok na dokończenie i uruchomienie największej szczecińskiej inwestycji na Ostrowie Grabowskim.

W połowie listopada umowa ma być podpisana. Włosi zażądali 232,5 mln zł, czyli o 20 milionów więcej niż ZUO ma do wydania. Ale w ostatnim dniu października na konto ZUO trafił przelew na 33 mln zł.

- To gwarancja bankowa w wysokości 33 mln zł z tytułu nienależytego wykonania umowy przez poprzedniego głównego wykonawcę spalarni - firmę Mostostal Warszawa. Gwarantem kontraktu z Mostostalem Warszawa był Royal Bank Of Scotland (RBS) - wyjaśnia Wojciech Jachim z ZUO.

To oznacza, że z podpisaniem umowy z nowym wykonawcą ZUO nie musi czekać na decyzję banku o kredycie, który spółka chciała wziąć dla Włochów.

- Mimo zwrotu gwarancji nie wycofujemy wniosku o kredyt. Warto mieć linię kredytową otwartą, co nie oznacza, że musimy z niej korzystać - dodaje Jachim.

Umowa z Termomeccanica Ecologia ma być podpisana w połowie listopada.

Ogłoszenie o zamiarze podpisania umowy ZUO z Termomeccanica Ecologia zostało opublikowano wczoraj w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

Zakres zamówienia obejmuje m.in.: dokończenie budowy EcoGeneratora, przeszkolenie załogi, uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń, decyzji, rozruch i oddanie zakładu do normalnej eksploatacji.

- Mając na względzie dokończenie inwestycji i ochronę budowy przed dekapitalizacją, wybraliśmy tryb konkurencyjny „negocjacje bez ogłoszenia”. To jest tryb, który może być zastosowany ze względu na pilną potrzebę dokończenia zamówienia. A tak jest w tym przypadku. W naszej ocenie budowa musi zostać jak najszybciej wznowiona. Zwykła procedura przetargowa mogłaby zająć wiele miesięcy. - wyjaśnia Tomasz Lachowicz, prezes ZUO.

Termomeccanica Ecologia wchodzi w skład grupy przemysłowej Termomeccanica Group, która działa od 1912 r.

Termomeccanica Ecologia zajmuje się budową spalarni odpadów oraz stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków i odsalarni. Wybudowała 22 spalarnie odpadów, głównie we Włoszech, ale także we Francji, Grecji i Portugalii. W Polsce zbudowała (wspólnie z Astaldi) spalarnię w Bydgoszczy i wygrała przetarg na budowę spalarni w Rzeszowie.

Spalarnia zwana Ecogeneratorem ma już dwa lata opóźnienia. Termin był dwa razy przedłużany.

- Unijne dofinansowanie nie jest zagrożone, jeśli inwestycja zostanie zakończona w terminie, czyli do końca 2017 r. - dodaje Wojciech Jachim.

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od prawie dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl. Jestem absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy. Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.