Złoty zatrzyma tanie tankowanie [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski
Marek Weckwerth

Złoty zatrzyma tanie tankowanie [wideo]

Marek Weckwerth

Ceny paliw na stacjach są najniższe od 2009 roku. Ale to zapewne koniec obniżek, bo choć ropa na świecie tanieje, to złoty polski słabnie.

- Słabnąca polska waluta wpłynęła ostatnio na podwyżkę cen hurtowych paliw. Prawdopodobnie więc nie odczujemy kolejnych wyraźnych obniżek na stacjach. Mogą być tylko niewielkie korekty, a nawet pod koniec tygodnia możemy zobaczyć długo niewidziane podwyżki - uważa Urszula Cieślak z biura Feflex monitorującego rynek paliw w Polsce i na świecie. - Obniżki ubiegłotygodniowe wahały się od 5 do 8 groszy na litrze. Ceny detaliczne są teraz naprawdę niskie.

Benzyna bezołowiowa PB95 spadła już poniżej 4 zł i jej średnia cena to 3,80 za litr, zaś oleju napędowego 3,50.

Urszula Cieślak przypomina, że od początku stycznia benzyna potaniała już średnio o 14 groszy, olej napędowy o 21 groszy, a autogaz o 12 groszy na litrze.


Ekspert: 30 do 40 dolarów za baryłkę to poziom, do którego przyjdzie się nam przyzwyczaić. TVN24 Biznes i Świat/x-news

Benzyna bezołowiowa 95 jest najtańsza od kwietnia 2009 roku, a olej napędowy od grudnia 2009.

Na stacji Orlen przy Szosie Bydgoskiej w Inowrocławiu ceny były wczoraj następujące: PB95 - 4,06 zł, ON - 3,69, Verva 98 - 4,39, Verva ON - 3,91.

Natomiast, jak informuje jej kierownik Krzysztof Jurkiewicz, na stacji Olkop przy ul. Witosa w Świeciu nad Wisłą PB95 kosztowała wczoraj 3,97 zł, ON - 3,62, LPG - 1,69.

Portal e-petrol podaje, że na rynek paliw płynnych wpłynęło w ostatnim czasie zniesienie sankcji Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii wobec dużego producenta ropy naftowej - Iranu. Przez to i tak najniższa od lat cena za baryłkę spadła z 30 dolarów do poniżej 28. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że do końca I kwartału tego roku Iran zwiększy produkcję ropy o 0,3 mln baryłek na dzień. Światowa konsumpcja ropy w tym roku wzrośnie natomiast o 1,2 mln baryłek.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.