Ziobro szykuje rejestr pedofilów

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Szymon Zię[email protected]

Ziobro szykuje rejestr pedofilów

Szymon Zię[email protected]

Ministerstwo Sprawiedliwości wytacza ciężkie działa przeciwko pedofilom. Urzędnicy chcą, by przestępcy seksualni nie mogli się już cieszyć anonimowością. Jeżeli przygotowywane zmiany w prawie wejdą w życie, twarze zwyrodnialców będą jawne.

- Naszym obowiązkiem jest chronić osoby najmłodsze. Dlatego przygotowałem także projekt ustawy dotyczący ochrony dzieci przed zjawiskiem pedofilii - tłumaczył Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Tymczasem w resorcie trwają prace nad projektem, który zakłada utworzenie rejestru sprawców na tle seksualnym.

Wioletta Olszewska z biura prasowego ministerstwa wyjaśnia, że z jego wstępnych założeń wynika, iż rejestr będzie się składał z dwóch baz. - Jedna będzie dostępna tylko dla wskazanych podmiotów. Druga zaś jest projektowana jako ogólnodostępny rejestr, w którym będą tylko sprawcy przestępstw ze szczególnym okrucieństwem i sprawcy działający w warunkach recydywy. Zakładamy, że ustawa wejdzie w życie po upływie roku od ogłoszenia.

Tymczasem mimo pracy po-licji i urzędników problemu pedofilii wciąż nie udało się rozwiązać. Od początku stycznia do końca września tego roku tylko pomorscy policjanci wykryli 73 sprawy o charakterze pedofilskim. Wczoraj mundurowi poinformowali o kolejnym zatrzymaniu. Funkcjonariusze z KWP w Gdańsku zajmujący się zwalczaniem cyberprzestę-pczości przy współpracy z policjantami z KPP w Kościerzynie zdobyli informację o tym, że grupa mężczyzn zamieszcza w internecie treści o charakterze pedofilskim.

- Policjanci ustalili, że kilku mężczyzn na jednym z portali internetowych założyło zamkniętą grupę kontaktową, do której wciągnęło małoletnią. Na forum grupy były zamieszczane zdjęcia nagiej dzie-wczyny - mówi nadkom. Joanna Kowalik-Kosińska z KWP w Gdańsku.

Czy ujawnienie wizerunku pedofilów spełni prewencyjną funkcję i pomoże rozwiązać problem zwyrodnialców?

Sędzia Grzegorz Kachel ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” ocenia, że przestępca, który ma świadomość, że jego twarz może być łatwo rozpoznana i skojarzona z określonym typem przestępstwa, będzie objęty również swoistą kontrolą społeczną.

- To skuteczne narzędzie prewencji, niezależne od działań organów ścigania, i przyjazne lokalnej społeczności - podsumowuje Kachel.

Szymon Zięba

Szymon Zię[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.