qba

Zima w samochodzie. Przygotuj się do niej

Zima w samochodzie. Przygotuj się do niej
qba

Nie czekaj na pierwszy śnieg czy pierwsze przymrozki. Twój samochód już powinien być przygotowany do zimy. Co więc zrobić, by nie dać się zaskoczyć zimowej aurze?

Za oknem robi się już coraz chłodniej. Wprawdzie zdarzają się jeszcze słoneczne dni, powiedzmy sobie jednak szczerze, że raczej bliżej nam już do opadów śniegu i mrozu niż gorącego lipca. Zimowe opony, płyn zimowy w spryskiwaczach, odmrażacze… I co jeszcze, by przygotować auto do zimy?

O tym, czy warto zainwestować w pełne koła, czy raczej wymieniać co roku tylko opony, pisaliśmy już tutaj - link do artykułu. Ale zmienić musimy też płyn w spryskiwaczach na wersję zimową, w aucie zaczynamy wozić akcesoria niezbędne do odmrażania czy odśnieżania pojazdu.

- Warunki atmosferyczne, jakie panują od listopada do marca, testują nasze auta maksymalnie. Dlatego warto zwrócić również uwagę na inne ważne punkty, które powinniśmy przed zimą sprawdzić i ewentualnie poddać naprawie czy uzupełnieniu - mówi doradca Klienta w Autoryzowanym Serwisie Renault i Dacia w Koszalinie.

Sprawdźmy więc akumulator. Specjalne testery pokażą nam w jakim procencie nasz akumulator jest wydajny. Jeżeli test wypadnie ujemnie, należy zainwestować w nowy akumulator.

Hamulce - tutaj powinniśmy sprawdzić poziom zużycia klocków i tarcz hamulcowych kół przednich i tylnych, a także skontrolować poziom oraz właściwości płynu i szczelności układu hamulcowego. - Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne są sprawne hamulce, szczególnie na śliskiej nawierzchni - zauważa doradca z ASO Renault.

Zawieszenie - sprawdźmy amortyzatory oraz stan elementów metalowo-gumowych.
Opony - oprócz wspomnianej już wymiany należy kontrolować ich ciśnienie, poziom zużycia bieżnika a także - o czym nie wszyscy pamiętają - sprawdzić stan koła zapasowego oraz zestawu do naprawy opon.

Widoczność - tutaj pod lupę należy wziąć poziom zużycia piór wycieraczek, poziom płynu do spryskiwaczy, stan przedniej szyby i lusterek bocznych, sprawność oświetlenia zewnętrznego oraz sygnalizacji, a także oświetlenia wewnętrznego.
Sprawdźmy też klimatyzację i układ ogrzewania, skontrolujmy poziom oleju, sprawność układu chłodzenia oraz datę ważności gaśnicy.

Niektóre z tych punktów możemy ocenić sami. Inne wymagają już większych kompetencji i urządzeń, dlatego powinniśmy skorzystać z profesjonalnych usług mechanicznych.

Autoryzowany Serwis Obsługi Renault i Dacia proponuje swoim klientom kompleksową ofertę kontroli zimowej, w której skład wchodzą wszystkie punkty, na które zwróciliśmy uwagę. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę. Koszt takiego przeglądu to 79 zł lub 99 zł w zależności od marki i wieku pojazdu.

qba

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.