Zielonogórzanie pytają o fontanny, drogowe pasy, stawy i... rozkład jazdy

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Zielonogórzanie pytają o fontanny, drogowe pasy, stawy i... rozkład jazdy

Leszek Kalinowski

Czytelnicy dokładnie śledzą to, co dzieje się w mieście. Zadają nam wiele pytań, a my staramy się na nie odpowiadać. Oto część spraw, które nurtują zielonogórzan

1. Przy ul. Partyzantów wycinają drzewa. Martwię się, czy będą jakieś nowe nasadzenia? Kiedy zakończy się ta inwestycja?

W ramach rewitalizacji odbywa się pielęgnacja istniejącego drzewostanu, część zostanie wycięta, ale będą nowe nasadzenia drzew i krzewów. Poza tym zaplanowano nasadzenia roślin pływających i podwodnych. Będzie zamontowany automatyczny system nawadniania trawników i rabat. Koszt tego zadania to 1,2 mln zł. Zakończenie modernizacji do 30 listopada br.

2. Czy park w Kiełpinie będzie taki jak przed wojną? Dobrze byłoby przywrócić mu dawny wygląd.

Park w Kiełpinie został zaprojektowany na przełomie XIX i XX wieku przez uznanego architekta krajobrazu Petera Lenné. Park był częścią założenia pałacowego położonego w sąsiedztwie, po wschodniej stronie. Do dziś przetrwała zarówno zieleń, jak i niektóre zabudowania, jednak całość nie przypomina już dawnej formy. Brak jest oryginalnych planów pierwotnej wersji parku. W ramach rewitalizacji, która potrwa do listopada br., część drzew i krzewów zostanie wyciętych, odtworzona zostanie aleja drzew (dęby) wzdłuż drogi wojewódzkiej 279 od strony południowej; znikną hałdy gruzu, wytyczone zostaną wg historycznego przebiegu alejki oraz nowe ścieżki, wyodrębnione będzie historyczne wzgórze, powstaną trawiaste polany oraz łąki kwietne. Odtworzone zostaną dwa stawy w północnej części parku. Koszt inwestycji to prawie 1,4 miliona złotych.

3. Kiedy wreszcie w budynku dworcowym pojawi się duży rozkład jazdy?

Jak nas informuje Bohdan Ząbek z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - jest już opracowana dokumentacja techniczna dla montażu elektronicznych tablic informacyjnych w budynku dworca w Zielonej Górze. Dynamiczna informacja pasażerska wraz z nagłośnieniem i monito¬ringiem zostaną na dworcu zamontowanie do połowy czerwca br.

4. Ile w mieście jest zarejestrowanych aut? Ile miejsc parkingowych powstanie?

W tzw. starym mieście ponad 99 tysięcy, a w dzielnicy nowe miasto – 12,5 tysiąca. Tylko w zeszłym roku zarejestrowano 17,6 tys. samochodów. Miasto planuje, że w najbliższym czasie stworzy tysiąc dodatkowych miejsc parkingowych m.in. przy szpitalu (Centrum Zdrowia Matki i Dziecka), przy ul. Władysława IV. Powstanie też pierwszy, miejski parking podziemny (na placu Matejki).

5. Dlaczego Trasa Aglomeracyjna od dworca nie będzie czteropasmowa?

Okazuje się, że przeszkodą były pieniądze. Poszerzenie drogi wiązałoby się z wyburzeniem sklepów, firm i punktów usługowych, znajdujących się przy ul. Dworcowej. Jak mówią dziś przedsiębiorcy, takie rozwiązanie, by im odpowiadało, bo podczas rozmów przedstawiono sensowną dla nich alternatywę. Koszty inwestycji byłyby jednak dla miasta wysokie. Stąd ul. Dworcowa zostanie zmodernizowana, ale pozostaną na niej dwa pasy.

6. Ile w końcu wyniesie koszt budowy Trasy, bo padały różne kwoty?

Koszt całej inwestycji wyniesie 22,5 mln zł. Wykonawcą została firma Budimex. Zakończenie prac - sierpień 2018 roku. Długość trasy? Blisko 1,5 km.

7. Czy przy dworcu będą dwa ronda?

Tak, będą dwa ronda. Jedno nowe na ulicy Bema, a drugie dziś istniejące, im. Maćkowiaka, zostanie zmodernizowane. Przebudowa układu komunikacyjnego wiąże się z budową w tej części miasta Centrum Przesiadkowego. Firma Skanska postawi je do marca przyszłego roku. Będzie ono połączone zadaszeniem z peronami 1 i 3. Kosz inwestycji 20 mln zł.

8. Kiedy zakończy się modernizacja Winnego Wzgórza i czy będzie na nim nowa fontanna?

Termin zakończenia prac, wykonywanych przez Exalo Drilling, wyznaczono do 15 maja 2018 roku. Koszt całej inwestycji – 8,1 mln zł.

9. Czy w parku Sowińskiego zostanie staw?

Zbiornik stanie się po modernizacji ozdobny, powstanie też na placu fontanna.

10. Staw w parku w Ochli pozostawia wiele do życzenia. Mam nadzieje, że zostanie uporządkowany przy okazji prac w parku?

Park przejdzie szeroki zakres prac melioracyjnych, staw zostanie pogłębiony i odnowiony, a w jego środku zostanie utworzona wyspa z budkami lęgowymi dla kaczek. Do ustabilizowania poziomu wody gruntowej na terenach rekreacyjnych wykonany zostanie system drenów, który szybko odprowadzi wodę do stawu. Inwestycja będzie gotowa do końca tego roku. Wykonawcą zadania jest zielonogórska firma Exalo Drilling. Koszt rewitalizacji parku to 1,8 mln zł.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.