Ze sklepu czy od baby? Jakie jajka na Wielkanoc?

Czytaj dalej
Marzena Smoręda

Ze sklepu czy od baby? Jakie jajka na Wielkanoc?

Marzena Smoręda

Ze sklepu, od zaufanego hodowcy czy ze straganu? O tym, gdzie kupić „pewne” jajka na Wielkanoc rozmawiamy z Ewą Ładak, właścicielką gospodarstwa hodującego nioski w gminie Mirzec.

Tony jajek potrzebne są co roku na Wielkanoc, bo nikt nie wyobraża sobie bez nich świąt. To dobry zwyczaj? Jajko to prawdziwa skarbnica zdrowia i znakomitych wartości odżywczych, więc wielkanocna tradycja spożywania jaj ma głęboki sens i jest godna kultywowania. Poza tym ma symboliczne znaczenie, bo przecież wszystko zaczyna się od jaja.

W każdym domu potrzebne więc będzie ich przynajmniej mendel, czyli 15 sztuk, a będą i takie gospodarstwa domowe, w których nie obejdzie się bez kopy jaj, czyli 60 sztuk.
Tuzin, mendel, kopa, czyli miary stosowane dawniej na wsi bardzo często w stosunku do ilości jaj, dzisiaj są bardzo mało popularne. Kupujemy je w sklepach pakowane zazwyczaj po 6 lub 10, bo takie ilości wystarczają współczesnym rodzinom na co dzień. Dawniej jajko miało w kuchni większe znaczenie. Nie zmieniło się jednak to, że wciąż jest to produkt niezwykle cenny i smaczny.

Jak wybrać najlepszy i najsmaczniejszy na Wielkanoc?
Mogę mówić o jajach kurzych, bo prowadzę gospodarstwo jest ukierunkowane na hodowlę kur niosek i produkcję jaj. W kurniku mam 5 tysięcy kur! Jakie wybrać? Przede wszystkim świeże, dorodne z certyfikowanych hodowli. bo tylko takie gwarantują nam zdrowie. Jaja w takich gospodarstwach są sortowane wagowo i pakowane. Mają swoją metryczkę, więc są pewne.

Czyli bazarowa oferta, jaja „od baby” na targu nie mają gwarancji?
Przecież normy unijne nie obowiązują tak zwanej „baby”, więc trudno mówić o gwarancjach. Trudno mi jednak oceniać stopień bezpieczeństwa takich zakupów, bo chyba każdy wie, co robi. Ja wiem, jakie powinno być jajko, w jakich warunkach i jak długo musi być przechowywane. To wszystko jest zapisane na skorupce jaja i na pudełku. Mogę tylko doradzić, że warto kupować świadomie, chociaż trzeba przyznać, że z tą świadomością jest coraz lepiej.

Marzena Smoręda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.