Zdążyć po 500 zł na dziecko

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Jolanta Zielazna

Zdążyć po 500 zł na dziecko

Jolanta Zielazna

Mniej niż połowa rodzin złożyła do tej pory wnioski o 500 zł na dziecko na nowy okres. Kto nie chce mieć przerwy w wypłacie musi zdążyć z wnioskiem do końca sierpnia.

Nowy okres zasiłkowy zaczyna się w październiku. W urzędach gmin spodziewają się, że więcej wniosków wpłynie w ostatnich dniach sierpnia. Ale będą i tacy, którzy stawią się we wrześniu lub później.

Mimo że za nami ponad trzy tygodnie sierpnia, do poszczególnych gmin wpłynęło do tej pory czasami tylko 30 proc., góra połowa wniosków o wypłatę 500 plus od października. Urzędnicy odnoszą te liczby do ubiegłorocznych danych. Spodziewają się bowiem, że po świadczenie wychowawcze zgłosi się zbliżona grupa osób.

Mają blisko połowę

Najlepiej sytuacja wygląda w największych miastach. W Bydgoszczy akurat wniosków złożono dużo, bo około 9500. Najwięcej było ich 1 sierpnia, potem zainteresowanie zmalało. - Dziennie wpływa od 300 do 700-800 wniosków, a liczba ta rośnie w drugiej połowie sierpnia - informuje Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Komunikacji Społecznej bydgoskiego ratusza.

W ubiegłym roku w pierwszych miesiącach przyjęto około 16 tys. wniosków, więc i teraz urząd spodziewa się porównywalnej liczby.

Do grudziądzkiego Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie codziennie wpływa od 200 do 500 wniosków. - Spływają raczej równomiernie - mówi Monika Łagoda, zastępca dyrektora MOPR. Łącznie jest ich na razie 3050, a w ubr. było około 7 tys., więc dotarła blisko połowa. - Kończą się urlopy, zapewne teraz pojawi się więcej wniosków, ale na pewno znajda się i tacy, którzy dokumenty złożą dopiero w październiku, gdy na konto nie wpłyną pieniądze - uważa dyr. Łagoda. Podkreśla, że w lokalnych mediach przypominają o składaniu wniosków.

Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinnych otrzymało do tej pory prawie 6 400 wniosków, z czego nieco ponad połowa to papierowe. W ubiegłym roku było w sumie 11 800 podań o świadczenie wychowawcze.

Nie spieszą się

Włocławek jest wyjątkiem spośród dużych miast w regionie, bo sporo tu brakuje do połowy. Wczoraj było niespełna 2800 wniosków. - Dziennie składana jest mniej więcej setka dokumentów - informuje Piotr Grudziński, dyrektor MOPR. W ubiegłym roku było ponad 7 tys. podań. Dyrektor sądzi, że dużo wniosków na drugie dziecko, gdzie nie bierze się pod uwagę dochodów, wpłynie pod koniec miesiąca. Widać też, że najwięcej wniosków elektronicznych wysyłanych jest w weekendy.

W Brodnicy (dane na 18 bm.) było około połowy wniosków - 1040, w tym 304 internetowe. - Mam nadzieję, że do końca miesiąca będą wszystkie - mówi Alfred Józefiak, dyrektor brodnickiego MOPS. Wydano do tej pory 342 decyzje.

W Izbicy Kujawskiej do tej pory wydano 300 druków wniosków, z których wypełnionych wróciło raptem 100. W ogóle może być złożone 500 podań. A, jak mówi kierowniczka tamtejszego M-GOPS Ryszarda Marciniak, jest bardzo dużo rodzin, które mają prawo do świadczenia także na pierwsze dziecko.

Do GOPS w Wąpielsku (dane z wtorku) wpłynęły 104 wnioski na świadczenia wychowawcze, z tego tylko 5 elektronicznych. To około jedna trzecia spodziewanej liczby.

W sumie w całym województwie do tej pory złożono około 70 tys. wniosków. To mniej niż połowa biorąc pod uwagę, że do tej pomocy uprawnione jest 144 tys. rodzin.

Nie przegap terminu!

Świadczenie 500 plus nie jest dane raz na zawsze, ale przyznawane na okres zasiłkowy, który kończy się we wrześniu. Kto chce pieniądze dostawać także później musi złożyć wniosek. Kto chce, żeby nie było przerwy w wypłacie mu świadczeń - musi złożyć wniosek do końca sierpnia. Wówczas pieniądze będą wypłacone do końca października.

Na wnioski złożone we wrześniu i październiku świadczenia wypłacane będą (odpowiednio) do końca listopada i końca grudnia - ze spłatą od października.

Na dokumenty złożone w listopadzie 500 plus przyznawane będzie od miesiąca złożenia wniosku.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.