Zbudować robota? Żaden problem!

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban

Zbudować robota? Żaden problem!

Edward Gurban

Dzieci i młodzież robią dziś to, co nawet nie śniło się starszemu pokoleniu: budują i programują proste, małe roboty. I to z klocków!

Dla dzieci i młodzieży spędzającej wakacje w mieście niewątpliwą atrakcją są warsztaty, w programie których są zajęcia konstrukcyjno-programistyczne z wykorzystaniem klocków Lego WeDo i programowanie robotów mBot i OzoBot.

Postanowiliśmy więc zajrzeć do siedziby nowosolskiej biblioteki, gdzie odbywały się zajęcia, by na własne oczy przekonać się, jak radzą sobie młodzi konstruktorzy i programiści.

Leszek Pańczak, informatyk z Zespołu Szkół w Otyniu prowadził zajęcia z grupą 11 dzieci. Każde z nich miało do dyspozycji laptopa i zestaw klocków Lego WeDo z silnikami i kabelkami podłączonymi do komputera.

- Są to kolorowe zestawy kreatywnych klocków nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale również także dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Są one świetnym pomysłem na rozbudzenie ciekawości, umożliwiają tworzenie nieskomplikowanych, atrakcyjnych wizualnie konstrukcji - wyjaśniał pan Leszek.

Klocki znanej duńskiej firmy używana podczas warsztatów zdecydowanie różnią się od tych, do których przywykliśmy. Są bowiem wyposażone w czujniki ruchu, wychylenia, dodatkowe silniki i oryginalne pojemniki na baterie. - Dzięki nim dziecko rozwija swoje umiejętność manualne, uczy się kreatywnego myślenia i radzenia sobie z różnymi problemami natury technicznej - wyjaśniał informatyk.

- Pierwszy raz mam z czymś takim do czynienia. Dotąd klocki Lego kojarzyły mi się wyłącznie z ręcznym łączeniem poszczególnych części w jakąś całość. Tutaj spotykam się z ruchomymi klockami, które na polecenie z komputera wykonują określone ruchy. To jest niesamowite – mówił zafascynowany Daniel ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Nowej Soli.

Zadowolenia nie kryły również Zuzanna z Przyborowa i Ola z Nowej Soli: - To jest bardzo ciekawe doświadczenie, pierwszy raz bawimy się takimi klockami. Bardzo nam się to podoba – oświadczyły zgodnie.

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.