Zbierają kasę na elewację kościoła

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Zbierają kasę na elewację kościoła

Małgorzata Trzcionkowska

Parafia na osiedlu Moczyń w Żaganiu zbiera pieniądze na remont zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętego Krzyża, którym się opiekuje.

Parafianie co roku starają się etapami wyznaczać sobie nowe cele, na drodze do pełnej renowacji zabytku. Udało się osuszyć mury i wyremontować dach, co było najpilniejszą potrzebą. Odnowienie poszycia kosztowało aż 520 tys. zł. Na szczęście udało się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury w wysokości 450 tys. zł. Resztę zebrali sami parafianie i dodały samorządy miasta i powiatu.

Złożyliśmy prośbę do rady miasta o dofinansowanie w wysokości 31 tys. zł

Ostatnim celem, który już udało się osiągnąć było odnowienie dwóch przęseł XIX wiecznego ogrodzenia i bramy przy kościele. - To jedyny zachowany, oryginalny mur w zespole pałacowo-parkowym - wskazuje społecznik Adam Raciborski.
W tym roku największym wyzwaniem jest elewacja. Samo jej sporządzenie będzie kosztować ok. 40 tys. zł. - Złożyliśmy prośbę do rady miasta o dofinansowanie w wysokości 31 tys. zł - tłumaczy Raciborski. - Resztę uzbieraliśmy sami podczas festynów i z innych źródeł. Ale na razie nie mamy odpowiedzi.

Według wstępnych szacunków remont elewacji będzie kosztował ok. 800 tys. zł. Obejmie on renowację epitafiów, polichromii, drzwi, elementów żeliwnych, figur świętych, itp. - Problemem jest polny kamień, którym jest wyłożona. Nie ma on spoin i woda deszczowa zalewa ścianę pod kamieniami - tłumaczy pasjonat zabytku. - Trudno powiedzieć, kiedy uda się rozpocząć właściwy remont, ponieważ nie mamy jeszcze jego dokumentacji.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.