Zarząd portów: firma może istnieć, ale bez uciążliwości

Czytaj dalej
Marek Jaszczyński

Zarząd portów: firma może istnieć, ale bez uciążliwości

Marek Jaszczyński

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wydał oświadczenie w sprawie firmy przerabiającej opony.

W oświadczeniu czytamy: ZMPSiŚ nie jest zainteresowany usunięciem firmy Euro Eco Fuels Poland z terenów będących pod zarządem ZMPSiŚ SA. Spółka stara się zgodnymi z prawem sposobami wyeliminować uciążliwość zapachową pozostającą w związku z działalnością zakładu firmy EEF usytuowanego przy ul. Kujota w Szczecinie, a odczuwalną przez podmioty gospodarcze i społeczeństwo, eliminując tym samym ryzyko jej negatywnego oddziaływania na zdrowie i życie ludzi.

Z badań przeprowadzonych w okresie od 26 stycznia 2016 roku do 12 stycznia 2017 na zlecenie ZMPSiŚ SA przez akredytowane, niezależne laboratorium EKOANALITYKA (nr akredytacji AB 1207) wynika bezsprzecznie, że zakład EEF powoduje przekroczenia dopuszczalnych prawem norm zawartości benzenu w powietrzu, a wskazanych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 roku w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu.

Organy ochrony środowiska prowadzące postępowania o wydanie niezbędnych pozwoleń, po pierwsze zbagatelizowały problem emitowanego benzenu przez zakład na etapie wydawania pozwolenia, po drugie nie zobowiązały zakładu do monitoringu emisji tej substancji. Tłumaczenie, że tak stanowi prawo polskie, nie jest zgodne z prawdą, gdyż emisja uciążliwości środowiskowej wybiega znacznie poza teren zakładu, co jednoznacznie narusza warunki uzyskanego przez EEF pozwolenia sektorowego, które zobowiązuje do nie wykraczania z uciążliwością poza granice działki, do której posiada tytuł prawny.

O wynikach powyższych badań ZMPSiŚ SA poinformował zarówno firmę EEF, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, jak i Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego.

ZMPSiŚ SA podkreśla, iż wszelkie przeprowadzane przezeń czynności wynikają z troski o dobro lokalnej społeczności i przedsiębiorstw działających na terenie portu, a których powyższa uciążliwość odorowa dotyka. Wynikają także ze społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa.

Rozumiemy zaistniały problem społeczny i biznesowy, z jakim spotkały się wszystkie strony. Staramy się go rozwiązać również w drodze dialogu z firmą EEF. Pomagamy w każdej kwestii, jednak nasze działania odbierane są przez EEF, jako utrudnianie rozwoju firmy, co jest niezgodne z prawdą. ZMPSiŚ SA jest zainteresowany rozwojem firmy EEF, jednak ten musi uwzględniać wyeliminowanie ww. uciążliwości środowiskowej, z jaką mamy do czynienia obecnie, jak i zapobiec jej wystąpieniu w przyszłości. Dowodem uciążliwości odorowej są liczne skargi kierowane do ZMPSiŚ SA, na które reagujemy w adekwatny sposób. Jesteśmy zaniepokojeni podejściem instytucji administracyjnych do zaistniałego problemu. Nadmiernie przedłużające się procedury administracyjne wyrządzają szkody wszystkim zainteresowanym stronom.

Marek Jaszczyński

Witam! Dziennikarzem jestem kilkanaście lat. Karierę zaczynałem w "Gazecie Poznańskiej". W GS24.pl i "Głosie Szczecińskim" zajmuję się bieżącymi sprawami Szczecina i regionu, a szczególnie komunikacją miejską. Piszę o historii i o wojsku. W moim kręgu zainteresowań są również Police. Przygotowuję materiały o bieżących wydarzeniach z gmin wchodzących w skład powiatu polickiego. Wszystkie te informacje można znaleźć na stronie www.police.naszemiasto.pl. W wolnym czasie - a z tym jest różnie - uwielbiam ruch na świeżym powietrzu, a gdy czas na to pozwoli to lubię zagrać w gry strategiczne.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.