Wojciech Mąka

Zarobek na tragedii? Spółdzielnia w Koronowie wyjaśnia

Zarobek na tragedii?  Spółdzielnia w Koronowie wyjaśnia Fot. nadesłane
Wojciech Mąka

W Koronowie aż się gotuje. W najważniejszym sklepie GS po tragicznej nawałnicy ceny wody mineralnej poszły straszliwie w górę...

Posypały się gromy na zarząd Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w podbydgoskim Koronowie po niedawnej nawałnicy. „Ch... lichwiarze”, „bojkot!”, „już u nich nie kupuję” - to najlżejsze z określeń z portalu Facebook, kierowanych pod adresem spółdzielni.

A poszło o... ceny wody.

- Miasteczka, w którym mieszkam, nie oszczędziła nawałnica - relacjonuje mieszkanka Koronowa. - Dłuższy czas żyliśmy bez prądu, wody, telefonów. Wielu ludzi pomagało sobie bezinteresownie. Natomiast sztandarowy sklep GS ,,Samopomoc Chłopska”, czyli ,,Stara Rzeźnia”, sprzedawał wodę mineralną po paskarskich cenach, czterokrotnie drożej niż przed katastrofą!

- Nie mogłem uwierzyć, patrząc na ceny podniesione o 400-500 procent - informuje inny koronowianin. Podobnie miało być w innych sklepach Gminnej Spółdzielni.

Spółdzielnia wyjaśnia, że to nie tak. „Stara Rzeźnia” musiała sprzedawać od zaplecza, bo nie było prądu. - Zarząd wraz z pracownikami handlu postanowił pomóc mieszkańcom choćby w obszarze najpilniejszych potrzeb bytowych - czytamy w wyjaśnieniu GS.

A co do cen wody... Stara partia miała promocyjne ceny, a nowa już zwyczajowe... wyższe o 20-50 procent od promocyjnych.

Sprzedawali wodę po cenach promocyjnych do wyczerpania się zapasów...

Pod wpisem na Facebooku, krytykującym podwyżki cen wody mineralnej pojawiały się także inne informacje - jedna z nich brzmiała np.: „W Samociążku pomimo zakazu sprzedaży lodów przez brak prądu, którego nie było jakieś 22 godziny GS-y sprzedawały lody normalnie”.

Przy okazji pojawiła się także dyskusja na temat działań gminy - czy to nie ona miała obowiązek zapewnić mieszkańcom Koronowa wodę pitną? Urzędnicy przypominają, że beczkowóz stał na rynku już w sobotę. Ale mało kto pamięta o starym, nieczynnym od lat agregacie znajdującym się w wieży ciśnień...

Jest oświadczenie

Jak koronowska „Samopomoc Chłopska” wyjaśnia sytuację z cenami wody?

Wczoraj otrzymaliśmy oświadczenie na ten m.in. temat.

„Sprzedaż wody pitnej niegazowanej była realizowana do wyczerpania zapasów sklepu” - czytamy.

Ceny zwyczajowe

Dalszy ciąg oświadczenia brzmi: „Podnoszone w dyskusji ceny wody kształtowały się następująco: woda Selenka 1,5 l - 1,19 zł, woda Hrabina 1,5 l - 0,99 zł, woda Żywiec 1,5 l - 1,49 zł, woda Hrabina 5 l - 2,59 zł. Były to ceny promocyjne do wyczerpania zapasów. Z chwilą wyczerpania zapasów sklepu, została dostarczona nowa partia wody Hrabina 5 l w cenie 4,00 zł (wzrost ceny o 54,4%) oraz woda Żywiec 1,5 l w cenie 1,79 zł (wzrost ceny o 20,13%). Pozostałe ceny na wodę pitną niegazowaną i gazowaną nie były zmieniane. Nadmieniamy, że dostawa nowej partii wymienianych wód została zrealizowana około godziny 14.00 i była sprzedawana w cenach zwyczajowo stosowanych.”

Pięć ton do piachu

GS zaprzecza też pogłoskom o podwyższeniu cen pieczywa: „Nieprawdą jest, że uległy zmianie ceny pieczywa produkowanego przez Gminną Spółdzielnię. Prawdą natomiast jest, że obiekty Spółdzielni (sklepy i magazyny) położone na terenach wiejskich naszej Gminy poniosły dotkliwy uszczerbek w stanie technicznym, a z całej sieci sklepów wycofano i przekazano do utylizacji ponad 5 ton produktów spożywczych łatwo psujących się.”

Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.