Zapłacisz, to się umyjesz. Nowe zasady w Jaworznie

Czytaj dalej
Fot. A. Zielonka-Hałczyńska
Anna Zielonka-Hałczyńska

Zapłacisz, to się umyjesz. Nowe zasady w Jaworznie

Anna Zielonka-Hałczyńska

W bloku socjalnym przy ulicy Północnej 9c w Jaworznie najpierw za wodę trzeba będzie zapłacić, a dopiero potem odkręcić kran i się umyć. Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych planuje bowiem zainstalować w budynku elektroniczny system przedpłatowy w łazienkach wspólnych.

Mieszkańcy będą płacić, wykorzystując do tego specjalne karty magnetyczne, podobne do tych w autobusach KZK GOP czy PKM Jaworzno, którymi płaci się m.in. za bilety jednorazowe.

- Nowy system ma zostać zainstalowany do końca tego roku. Zajmie się tym wyłoniona w przetargu firma - informuje Piotr Jamróz, rzecznik prasowy jaworznickiego MZNK. - Każdy lokator dostanie swoją kartę magnetyczną. Ich doładowanie będzie odbywać się w jednym z naszych biur obsługi mieszkańców - dodaje.

Na czym to będzie polegać? Aby móc skorzystać z bieżącej wody, mieszkaniec będzie musiał opłacić specjalne impulsy na swojej karcie. Opłat będzie dokonywać na konto MZNK, pocztą czy w placówce bankowej. Później z kwitkiem przyjdzie do biura obsługi mieszkańców nr 1. Tam karta zostanie doładowana. Gorzej, jeśli ktoś zapomni doładować karty przed weekendem. Wtedy się bowiem nie wykąpie. Na czytnikach będzie jednak informacja, ile jeszcze impulsów pozostało.

Jak tłumaczą pracownicy MZNK, elektroniczny system przedpłatowy ma zapobiec niekontrolowanemu wylewaniu wody do kanalizacji.

Zapłacisz, to się umyjesz. Nowe zasady w Jaworznie
A. Zielonka-Hałczyńska

- Mieszkańcy bloku socjalnego przy ulicy Północnej często zwracali uwagę na wysokie ceny wody, doliczane do kosztów najmu mieszkań. Ich główną przyczyną było niefrasobliwe wypuszczanie sporych ilości wody do kanalizacji, korzystanie ze wspólnych łazienek przez osoby niezamieszkujące w budynku, utrata wody spowodowana awariami wynikającymi z dewastacji urządzeń sanitarnych - tłumaczą urzędnicy. - Lokatorzy każdego mieszkania otrzymają dwie karty, do wody zimnej oraz do wody ciepłej. Po uiszczeniu opłaty na kartach zostaną zapisane impulsy. Przed skorzystaniem z umywalki lub natrysku lokator wczyta kartę w czytniku zainstalowanym w łazience. Po zakończeniu korzystania z łazienki ponownie wczyta kartę, aby system zakończył pobieranie impulsów - wyjaśniają dalej pracownicy jaworznickiego MZNK.

W dalszej części:

 • Co o tym pomyśle sądzą mieszkańcy: czego się boją, co im się podoba
 • Gdzie już wprowadzono podobne rozwiązania
Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Anna Zielonka-Hałczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.