Zamienimy perełkę na kiełbasę? Bydgoszcz rozpoczyna starania o to, by tu przeniesiono siedzibę jednego z urzędów centralnych

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Jarosław Reszka

Zamienimy perełkę na kiełbasę? Bydgoszcz rozpoczyna starania o to, by tu przeniesiono siedzibę jednego z urzędów centralnych

Jarosław Reszka

Tu sroczka kaszkę warzyła, swoje dzieci karmiła: temu dała w garnuszeczku, temu dała w rondeleczku, temu dała na miseczce, temu dała na łyżeczce, a temu nic nie dała, tylko frrr….. poleciała. Starcze zdziecinnienie mnie dopadło? Może... Ten wierszyk przyszedł mi do głowy, gdy przeczytałem, że w poniedziałek bydgoscy posłowie i radni idą na spotkanie do prezydenta Bydgoszczy.

Rozmawiać będą o deglomeracji. A deglomeracja to, moim zdaniem, wyborcza kiełbasa PiS, mająca ugłaskać niechętny tej partii elektorat w dużych miastach. Ustami m.in. premiera Morawieckiego PiS obiecuje, że część centralnych urzędów i instytucji przeniesie ze stolicy na prowincję, by Polska rozwijała się w sposób zrównoważony.

Deglomeracja wprawdzie trochę kłóci się z centralizacją władzy, którą PiS realizuje od trzech lat, lecz można przypuszczać, że rzeczywiście jeszcze przed tegorocznym wyborami parlamentarnymi kilka etatowo mniej licznych urzędów trafi pod wojewódzkie strzechy. I nie osłabi to bynajmniej centralnej władzy, bo przecież do pracy w terenie też przyjmie się swoich.

Usłyszałem również, że Bydgoszcz ma atut w wyścigu po centralny urząd. Jest nim duży, reprezentacyjny gmach przy ul. Dworcowej. Kiedyś mieściła się w nim dyrekcja kolei, potem miał w nim uwić gniazdko Wydział Stomatologii Collegium Medicum. Ostatecznie jednak toruński UMK wypiął się na darowiznę od prezydenta Bydgoszczy i w ogromnym budynku funkcjonuje jedynie przychodnia lekarska.

Przeczytaj dalszą część felietonu.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.