Anna Folkman

Zachodniopomorskie: Spadła liczba transplantacji. Mniej dawców to mniej narządów ratujących życie

W kwietniu 2016 roku pan Jerzy przeszedł w szpitalu przy ul. Arkońskiej dwunarządowy przeszczep nerki i wątroby. Dzięki temu cieszy się życiem Fot. archiwum prywatne W kwietniu 2016 roku pan Jerzy przeszedł w szpitalu przy ul. Arkońskiej dwunarządowy przeszczep nerki i wątroby. Dzięki temu cieszy się życiem
Anna Folkman

Z roku na rok biliśmy rekordy w liczbie przeszczepień narządów. W tym roku takich operacji jest zdecydowanie mniej. Powody? Świadomość, brak specjalistów, niewystarczająca koordynacja, a także problem u potencjalnych dawców z zażywaniem narkotyków i dopalaczy.

W tym roku do 7 grudnia w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie przeszczepiono 64 wątroby, 43 nerki i 9 płuc. Przeprowadzono też 4 podwójne przeszczepienia. W ubiegłym roku były to 83 wątroby, 54 nerki i 16 płuc. W 2016 roku przeszczepiono 73 wątroby, 34 nerki i 13 płuc.

W szpitalu na Pomorzanach liczba przeszczepień spadła o połowę. W 2017 roku przeszczepiono tam 53 nerki (odbyły się 3 przeszczepy rodzinne), w 2018 roku było to już tylko 27 transplantacji (w tym 1 to przeszczepienie rodzinne).

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.