Za wodę zapłacisz wygodniej

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Aleksandra Gajewska-Ruc

Za wodę zapłacisz wygodniej

Aleksandra Gajewska-Ruc

Ponad 20 mln unijnych pieniędzy wpompowanych zostanie w rozwój cyfrowych usług oferowanych przez zakłady wodno-kanalizacyjne

Wygodne elektroniczne płatności i faktury, mailowe przypomnienia o ważnych terminach, możliwość zgłoszenia awarii i problemów drogą internetową - to tylko część korzyści, jakie wkrótce odczują odbiorcy wody. Ponad 20 mln unijnych pieniędzy „wpompowanych” zostanie w rozwój cyfrowych usług oferowanych przez zakłady wodnokanalizacyjne.

Dzięki połączeniu sił dziewięciu lubuskich powiatów i 18 działających na ich terenie zakładów wodno-kanalizacyjnych, partnerstwu z Międzyrzeckim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji na czele udało się uzyskać aż 85 proc. dofinansowania z unii w ramach unijnego projektu działającego na rzecz „rozwoju społeczeństwa informacyjnego”.

– W przypadku naszej spółki to prawie 756 tys. zł, które przeznaczone zostanie m. in. na rozwój już działającej platformy e-usług. Stworzyliśmy ją dzięki poprzedniej dotacji opiewającej na ponad milion złotych. Zachęcamy do korzystania. Wystarczy wypełnić i złożyć - pocztą lub osobiście - wniosek akceptacji e-faktury, znajdujący się na stronie www.mpwik.org, by uzyskać dostęp do Internetowego Biura Obsługi Klienta i korzystać z dostępu do informacji o swoich rozliczeniach z naszą spółką – mówi Kazimierz Puchan, prezes międzyrzeckiego przedsiębiorstwa.

W ramach dofinansowania, MPWiK zakupi też kolejne urządzenia. Dzięki nim pracownik wodociągów będzie mógł wykonać pomiary, stojąc na ulicy. – W zeszłym roku zakupiliśmy już i zamontowaliśmy 762 urządzeń z radiowymi modułami, ich koszt zostanie w 85 proc. pokryty z uzyskanej dotacji. W tym roku będzie to kolejnych 391, a w przyszłym 759. Wszystkie zostaną zamontowane bezpłatnie. Planujemy ukończyć montaż z końcem przyszłego roku. To ogromnie ułatwienie i dla nas, i dla odbiorców – dodaje prezes Puchan.

Nowe liczniki są o kilka klas lepsze i dokładniejsze, niż te, które wciąż znajdują się w większości naszych domów. – Pozwolą nam znacznie ograniczyć tzw. straty pozorne, czyli „uciekającą” gdzieś wodę – mówi Tomasz Reszel, prezes skwierzyńskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, do którego „popłynie” prawie 1,3 mln dotacji. – Stworzymy platformę e-usług i kupimy urządzenia do zdalnego odczytu. W przeciągu trzech lat zamontujemy ich 1600. Najpierw w Skwierzynie i Trzebiszewie, później w Świniarach, Murzynowie i Krobielewku – dodaje.

Podobne udogodnienia dzięki dotacji pojawią się w zakładach na terenie powiatów: krośnieńskiego, nowo solskiego, słubickie go, sulęcińskiego, wschowskiego, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego.

Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.