Za to teraz wypunktują przy naborze do szkół

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Za to teraz wypunktują przy naborze do szkół

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Więcej punktów za piątkę i czwórkę na świadectwie. Wyższa punktacja za wolontariat. MEN określiło nowe zasady rekrutacji do szkół.

Na te decyzje minister edukacji Anny Zalewskiej czekali wszyscy: dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, a nawet kurator oświaty. Chodzi o dwa rozporządzenia, które określają zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli oraz dla absolwentów obecnych gimnazjów.

Docenią sukcesy

Rozporządzenia zawierają informacje o tym, na jakich zasadach będą przyjmowani kandydaci. Tym samym wiadomo już, za co i ile punktów będzie można przyznać przy rekrutacji do szkół na najbliższy rok szkolny i kolejne lata.

MEN zdecydowało, że wyżej punktowane będą oceny bardzo dobra i dobra na świadectwie.

Dzięki temu dystans między uczniami z szóstką i piątką ma być mniejszy.

Więcej też będzie można uzyskać punktów za świadectwo z wyróżnieniem (7 punktów zamiast obecnych 5) oraz wolontariat (3 zamiast 2).

Absolwenci 8-letniej podstawówki po raz pierwszy wezmą udział w rekrutacji w roku 2019. Zgodnie z rozporządzeniem, przy naborze szkoły będą brały pod uwagę wynik egzaminu ósmoklasisty. Przy rekrutacji na lata 2019/2020, 2020/2021 i 2021/2022 zostaną uwzględnione wyniki, jakie uczniowie osiągną z egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Te przedmioty będą bowiem zdawać. Dopiero później egzamin obejmie również jeden z przedmiotów do wyboru.

Terminarz w kwietniu

Ministerstwo określiło też zasady naboru do 3-letniego LO, 4-letniego technikum i szkoły branżowej I stopnia. O przyjęcie do tych szkół będą bowiem ubiegać się absolwenci obecnych gimnazjów. Zasady dotyczą naboru na lata 2017/2018, 2018/2019 i 2019/2020.

Absolwenci gimnazjów dostaną punkty za wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz oceny ze świadectwa ukończenia szkoły: z języka polskiego, matematyki, dwóch wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo też oceny z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego i jednych wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Punktowane będzie też świadectwo z wyróżnieniem oraz szczególne osiągnięcia ucznia. Liczył się będzie również wolontariat.

- To rozporządzenie dokładnie określa warunki przyjęć do szkół. Nam pozostaje się tylko do niego dostosować - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Na tej podstawie przygotujemy terminarz rekrutacji, który powinien być gotowy najpóźniej na początku kwietnia.

Mają propozycje

Tymczasem szkoły już szykują ofertę na nowy rok szkolny. - Chcemy zaproponować kandydatom do naszego liceum sześć pierwszych klas - mówi Wiesława Burlińska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy. - Tradycyjnie w dwóch - matematyczno-informatycznej i politechnicznej - nacisk zostanie położony na przedmioty ścisłe, takie jak: matematyka, informatyka, fizyka. Będziemy mieć trzy klasy medyczne - biologiczno-chemiczne, w tym jedną ze wzmocnioną fizyką i drugą - z matematyką. Taki dobór przedmiotów spowodowany jest wymaganiami rekrutacyjnymi uczelni wyższych.

W „szóstce” będzie też można wybrać klasę interdyscyplinarną, w której uczniowie skupieni są w trzech klubach „myślowych”: humanistycznym, ekonomicznym i nauk ścisłych (w tym ostatnim zostanie położony nacisk na chemię).

- Zainteresowanych serdecznie zapraszamy jutro na drzwi otwarte - mówi Wiesława Burlińska.

Z kolei III LO w Inowrocławiu jak co roku zamierza uruchomić pięć klas.

- Będą to klasy: humanistyczna, lingwistyczno-artystyczna, społeczna, politechniczna i przyrodnicza - wymienia Krzysztof Nowicki, dyrektor szkoły.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.