Z urzędu w Gorzowie odchodzi znana urzędniczka

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Z urzędu w Gorzowie odchodzi znana urzędniczka

Tomasz Rusek

- Dziś w urzędzie jest sporo polityki. Urzędnicy nie powinni się w nią mieszać - mówi odchodząca na emeryturę Barbara Napiórkowska

Ile lat pracowała Pani w gorzowskim magistracie?
Ćwierć wieku. Od czerwca 1992 r. do ostatniego piątku, czyli do 26 maja. To dokładnie 25 lat.

To czyni z pani jedną z urzędowych rekordzistek! A odchodzi Pani na emeryturę bo?
Z powodów osobistych. Muszę podratować zdrowie, skupić się na nim, bo poważnie zachorowałam. Od razu zastrzegam: już wszystko idzie w dobrą stronę. Nie poddaję się i myślę pozytywnie. Chcę też nadrobić zaległości rodzinne (śmiech). Więcej pobyć z wnukami, częściej spotykać się z mamą. Pożyć, kwiatami na działce porządnie się zająć. Jest tyle rzeczy poza pracą! Teraz czas właśnie na nie.

Policzyłem, że pracowała Pani dla pięciu prezydentów. Zaczęła Pani za Gorywody, potem był Woźniak, Andrzejczak, Jędrzejczak no i pożegnał panią Wójcicki. Proszę zdradzić, który był najgorszy!
(Śmiech) nigdy nie mówię źle o ludziach. Nie wyciągnie pan ode mnie takiej odpowiedzi. Poza tym patrzę na to nieco inaczej. Pracowałam dla miasta, dla urzędu. I chyba dzięki temu byłam na stanowisku tyle lat. Nie byłam „czyjaś”. Byłam swoja! To znaczy kolejny prezydent nie miał powodów, by powiedzieć: zwalniam Napiórkowską, bo była Iksińskiego. A to na pewno coraz większy problem. Dziś w urzędzie jest sporo polityki. Trzeba mieć mocny kręgosłup i zasady, by nie dać się zwerbować (śmiech). To znaczy poglądy i sympatie można mieć i każdy je ma. Ale nie powinny wpływać na pracę.

Pani największy zawodowy sukces?
25 lat pracy bez żadnej afery, sprawy sądowej i problemów z prawem! W czym pomogło trzymanie się przepisów zawsze i wszędzie. Nawet gdy ludzie się złościli. A do tego współtworzenie kapitalnego zespołu ludzi. Na pewno będzie mi brakować moich współpracowników.

Większość wydziałów głównie wydaje pieniądze z budżetu. Pani wydział je zarabiał. Policzyła Pani ile przez ćwierć wieku zarobiła Pani dla miasta?
Policzyłam. Miliony.

To wiem. Rocznie nawet po kilkadziesiąt. Ale ile w sumie?
Około 750 mln zł, czyli bliżej miliarda (uśmiech). Jednak cieszę się też z naszego, wydziałowego, wkładu w rozbudowę i zmiany w mieście. Zmieniło się, wypiękniało, różnica między rokiem 1992 i dniem obecnym jest ogromna.

A ma pani jakieś zboczenia zawodowe?
Mam. Gdy mijam jakąś działkę, w głowie otwiera mi się szufladka z danymi: tyle i tyle metrów, sprzedana za taką kwotę, takiemu a takiemu nabywcy (śmiech).

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.