Z chorobą Parkinsona razem radzić sobie łatwiej. Leki od specjalisty to jedno, ale równie ważne są ruch i rozmowa

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Anna Folkman

Z chorobą Parkinsona razem radzić sobie łatwiej. Leki od specjalisty to jedno, ale równie ważne są ruch i rozmowa

Anna Folkman

Urodził się 11 kwietnia 1755 roku i jako pierwszy opisał objawy choroby neurodegenera-cyjnej nazwanej od jego nazwiska. Na cześć dr. Jamesa Parkinsona właśnie 11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Od ponad 20 lat w naszym mieście działa Szczecińskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona. Jego członkowie dobrze wiedzą, że wspólne ćwiczenia i rozmowy spowalniają postęp choroby. Można się przyłączyć.

- Mam 68 lat. Pierwsze objawy choroby zaczęły się u mnie około siedem lat temu - mówi Danuta Kruszewska, członkini stowarzyszenia. - Trzęsła mi się ręka, potem druga. Zawsze działo się to, kiedy przeżywałam jakiś stres. Opiekowałam się moją mamą i domyślałam się, że to właśnie choroba. Udało mi się jednak ją powstrzymać. Dużo chodzę. Mam pieska i to bardzo pomaga, biegam nawet czasami. Aktywny tryb życia w połączeniu z lekami dał znakomite efekty. Bardzo pomocne są także spotkania w siedzibie naszego stowarzyszenia. Tutaj ćwiczymy pod okiem rehabilitantki, a potem możemy porozmawiać we własnym gronie, co także dobrze wpływa na ćwiczenia języka.

- Ruch powinien być obecny w życiu chorych stale - zauważa prof. Krystyna Honczarenko. - Przynajmniej te dwa razy w tygodniu pacjenci mogą poćwiczyć w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Lenatrowicza.

Szczecińskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona skupia ok. 100 pacjentów. Działają prężnie. Organizują wyjazdy, okolicznościowe uroczystości, spotkania ze specjalistami i cały czas starają się o dotację na swoją działalność.

Choroba Parkinsona

Jest przewlekłym, postępującym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego stopniowo upośledzającym funkcjonowanie osób nim dotkniętych. To choroba mózgu, tej jego części, która odpowiada za procesy starcze. Typowy początek choroby związany jest z wystąpieniem jednej lub kilku dolegliwości takich jak: pogorszenie sprawności ruchowej, drżenie, spowolnienie ruchowe, zaburzenia mowy i ciała.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.