Youtuber „Gural” zatrzymany. Jednak to tylko wierzchołek zagrożeń w internecie

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Norbert Kowalski

Youtuber „Gural” zatrzymany. Jednak to tylko wierzchołek zagrożeń w internecie

Norbert Kowalski

Ubiegłotygodniowe zatrzymanie youtubera „Gurala” odbiło się szerokim echem wśród internautów. Chociaż Grzegorz G. usłyszał już zarzuty nawoływania do nienawiści oraz prawdopodobnie usłyszy też zarzuty związane z namawianiem nastolatek do rozbierania się i seksu za pieniądze, to jedynie wierzchołek góry lodowej, jaką są zagrożenia w sieci. Problem jest o tyle poważny, że dzieci i młodzież często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Życzę ci żebyś zdechła, bo jesteś szmatą. I życzę ci, że jeżeli kiedyś będziesz szła po ulicy, żeby ktoś cię chwycił, jakiś psychopata i żeby cię zgwałcił i poderżnął ci gardło. Żeby cię zabił, spie*dalaj! - to tylko pierwszy z brzegu przykład tego, co Grzegorz G., youtuber o pseudonimie „Gural”, mówił do nastoletnich dzieci, kiedy rozmawiał z nimi na jednym z internetowych portali.

Wszystko, co jest w internecie ma wpływ na postrzeganie rzeczywistości.
youtube Grzegorz G. „Gural” usłyszał już zarzuty nawoływania do nienawiści. Zapewne usłyszy też zarzuty dotyczące namawiania 13-latki do seksu za pieniądze

„Muszę d*pę zobaczyć”, czyli jak pogrążał się „Gural”
Kanał „Gurala” na portalu youtube działał przez kilka miesięcy. Przez ten czas 21-latek wielokrotnie publikował filmy pełne wulgaryzmów, obelg czy treści ksenofobicznych. W końcu sprawę nagłośnił portal wykop.pl oraz inny z youtuberów - Sylwester Wardęga. Do akcji przystąpiła też policja, która w ubiegły czwartek zatrzymała „Gurala” w wynajmowanym przez niego mieszkaniu na poznańskim Piątkowie.

- Materiał, którym dysponujemy ukazuje, że „Gural” prowadził skrajnie skandaliczne transmisje, w których padały groźby karalne, namawiał innych do popełniania przestępstw i nienawiści do innych oraz namawiał osoby nieletnie do rozbierania się przed kamerą

- mówił po zatrzymaniu Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

„Gural” szybko usłyszał dwa zarzuty nawoływania do nienawiści. Wszystko wskazuje na to, że będzie też odpowiadał za namawianie 13-latki do seksu za pieniądze oraz namawianie 12-latki do rozebrania się przed kamerą. „Będziesz ru*hana ostro jak Sasha Grey (…) Ale chcesz poskakać na ch*ju. Ale bym cię ku*wa ładował w tej pozycji” czy „Dawaj, lecimy. Obróć się, muszę du*cię zobaczyć. Du*cię pokażesz, to się napalę. Stanie mi i ci pokażę. Mogą być i cycki nawet” - m.in. w taki sposób odzywał się do nastolatek.

W swoich filmach „Gural” niejednokrotnie też obrażał osoby starsze. „Ku*wa dziadek! Bo ci kopa zaj*bię! Słyszysz? Ale bym ci ku*wa lupę zaj*ebał na łeb” - to już jego słowa do jednego z seniorów.

Mimo tego Grzegorz G. miał bardzo wielu fanów. Na portalu youtube jego kanał obserwowało ponad 250 tys. osób, zanim został on usunięty. Głównie były to dzieci. Sam „Gural” nie krył się z tym, że nie skończył żadnej szkoły, a i tak zarabiał dziesiątki tysięcy zł.

Popularność wśród internautów przyniosły mu streamy, czyli przekazy na żywo.

Po jego zatrzymaniu wielu internautów zaczęło opisywać, że „Gural” jest zaledwie jednym z youtuberów, którzy publikują filmiki pełne wulgaryzmów, obelg i agresji. A to wszystko oglądają głównie dzieci i kilkunastoletnia młodzież.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • - skąd się bierze popularość tego typu treści?
 • - jak patostreamy mogą wpływać na dzieci i młodzież?
 • - co powinni zrobić rodzice?

 

 

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.