Kamila Kamiennik

Wystawa upamiętniająca Powstańca

Żarskie muzeum wzbogaciło się o nowe eksponaty związane z Powstańcem warszawskim, który przez jakiś czas mieszkał w Żarach Fot. Kamila Kamiennik Żarskie muzeum wzbogaciło się o nowe eksponaty związane z Powstańcem warszawskim, który przez jakiś czas mieszkał w Żarach
Kamila Kamiennik

Z okazji 73 rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, w Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego otwarto wystawę ku pamięci Powstańca.

Porucznik Włodzimierz Kostkowski walczył w Powstaniu Warszawskim. Przez wiele lat po wojnie mieszkał w Żarach, gdzie teraz mieszka jego rodzina. Po jego śmierci córka powstańca zdecydowała się przekazać pamiątki po zmarłym ojcu do Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w Żarach.

- Włodzimierz Kostkowski był Warszawiakiem, lecz przez wiele lat był związany z naszym miastem. Jego rodzina przekazała nam eksponaty związane z powstańcem, m. in. strój weterana Powstania Warszawskiego. W.Kostkowski należał do oddziału AK ,,Obroża’’ i taką opaskę również otrzymaliśmy - mówi Piotr Zachmyc, pracownik żarskiego muzeum.

Wystawa jest poświęcona życiu porucznika. W muzeum znajdują się legitymacje z różnych organizacji, do których mężczyzna należał. W.Kostkowski przez wiele lat był harcerzem, działał w środowiskach weteranów, oraz był członkiem Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość.

- Na wystawie prezentujemy fotografie, które ukazują życie i działalność powstańca. Do końca życia mężczyzna był bardzo aktywny , brał udział w wielu wydarzeniach upamiętniających powstanie i weteranów. Z zawodu był odlewnikiem i wiele pominków wykonał osobiście. Był również jednym z twórców znaku Polski Walczącej, przy warszawskim Arsenale - wyjaśnia P.Zachmyc.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.