Małgorzata Oberlan

Wysokość „co łaska” za ślub, chrzest czy pogrzeb, pozostaje tajemnicą parafialnej kancelarii

Ofiara jest „co łaska” słyszą przyszli nowożeńcy w parafiach. I dociekają, ile ofiarować, by „było dobrze”. Fot. Janusz Wojtowicz Ofiara jest „co łaska” słyszą przyszli nowożeńcy w parafiach. I dociekają, ile ofiarować, by „było dobrze”.
Małgorzata Oberlan

Toruńskie parafie zaczęły grać w otwarte karty z wiernymi jeśli chodzi o wysokość kolekt, szczególnie na cele specjalne. Ofiary za sakramenty jednak to nadal temat tabu.

- U nas nie ma żadnego cennika. Ofiara jest „co łaska” - słyszą zazwyczaj wierni w toruńskich kancelariach parafialnych. Większość jednak albo dopytuje dalej, albo orientuje się wśród znajomych. Bo za chrzest, ślub czy pogrzeb chce ofiarować tyle, żeby „było dobrze”.

„Minimum czterysta”

Dominika i Karol ślubowali miesiąc temat. - Przed samą ceremonią wręczyłem księdzu kopertę z 400 złotymi. Rozpytywałem wśród kolegów, którzy mieli to już za sobą. Mówili, że w Toruniu za ślub daje się minimu czterysta. Uznałem, że tyle wystarczy. Wcześniej płaciłem jeszcze 150 zł za jedno spotkanie, na którym przeszliśmy nauki przedmałżeńskie - opowiada torunianin.

Według portalu Colaska.pl, na którym ludzie z całego kraju podają, ile ofiarowali w konkretnej parafii za ślub, chrzest czy pogrzeb, niepisany cennik w Toruniu nie jest rekordowy. Ślub w parafii pw. Chrystusa Króla średnio wiązać ma się z ofiarą 800 zł, w parafii pw. Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty - 500 zł, identycznie jak w parafii pw. Miłosierdzia Bożego i Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej.

Na ile wiarygodne są te dane? Trudno oceniać. Portal ma obecnie w bazie danych mamy 10098 parafii z całego kraju. Działa jednak w sposób, który umożliwia nadużycia. Nikt tutaj nie sprawdza wprowadzanych przez internautów danych. Obowiązuje zasada stuprocentowego zaufania. Z podanych kwot automatycznie wyciągane są średnie.

„Ostatni dar zmarłego”

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.