Wyniki wyborów samorządowych 2018: Na Śląsku PO dyskutuje z SLD i PSL. PiS pewnie też

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Marcin Zasada

Wyniki wyborów samorządowych 2018: Na Śląsku PO dyskutuje z SLD i PSL. PiS pewnie też

Marcin Zasada

To nieprawda, że w sejmiku woj. śląskiego jest już wszystko jasne. Nic nie jest jasne i nie będzie do pierwszej sesji sejmiku. W praktyce dopiero po tajnych wyborach marszałka przekonamy się, kto będzie rządził województwem przez kolejnych 5 lat.

Wyniki? Te oficjalne potwierdziły w 100 procentach nasze wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia: 22 mandaty PiS, 20 KO, 2 SLD i 1 PSL.

Ten ostatni mandat ludowców, zdobyty w Częstochowie przez Stanisława Gmitruka, właściwie pozbawił Prawo i Sprawiedliwość szans na samodzielne rządy w województwie. Więc zostaje po staremu? Wczoraj marszałek Wojciech Saługa zapowiadał, że Koalicja Obywatelska nadal będzie stanowić większość w sejmiku z SLD i PSL, ale na tym etapie to wciąż bardziej życzenia niż pewność.

POZNAJCIE KONIECZNIE
OSTATECZNE WYNIKI WYBORÓW DO SEJMIKU ŚLĄSKIEGO

Faktem jest, że negocjacje koalicyjne w tym trójkącie już się rozpoczęły i oficjalnie ani SLD, ani PSL nie prowadzą równoległych rozmów z PiS.

Warunki lewicy? W spekulacjach słyszymy o stanowisku marszałka dla SLD lub warunku, że marszałkiem nie powinien być znów Wojciech Saługa (Saługa i Marek Balt, szef śląskiego SLD, nie są w najlepszych relacjach). Najciekawsze jednak, że żadna, nawet najstaranniej wynegocjowana umowa koalicyjna nie da pewności, że za miesiąc większość radnych wybierze tego marszałka, co trzeba.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.