Wyniki wyborów samorządowych 2018 do sejmiku woj. podlaskiego: No i mamy Budapeszt w sejmiku

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Maleta

Wyniki wyborów samorządowych 2018 do sejmiku woj. podlaskiego: No i mamy Budapeszt w sejmiku

Tomasz Maleta

Po prawie dekadzie PiS odzyskało wpływ na rządy w województwie. Nie w koalicji, a dzięki samodzielnej większości. I to mimo utraty w Białymstoku jednego mandatu w stosunku do poprzednich wyborów. Ale za to to, co PiS zrobiło w okręgu 4 (południe, południowy wschód i zachód, powiat białostocki) to kosmos. Uzyskał o 36 tys. więcej głosów niż PSL i o 31 tys. więcej niż PO. Ani w okręgu 2, ani w 3 nie miało tak kolosalnej przewagi, chociaż i tam uzyskało znakomity wynik. Dzięki zmarginalizowaniu PSL.

Od dawna było wiadomo, że między PiS i PSL toczy się walka o rząd dusz na polskiej wsi. W lepszej sytuacji była partia Jarosława Kaczyńskiego, bo rządząc w kraju, ma większe możliwości oddziaływania na politykę rolną.

Przedstawiciele PO i PSL-u stracą nie będą już rządzili województwem podlaskim
Wojciech Wojtkielewicz Przedstawiciele PO i PSL-u stracą nie będą już rządzili województwem podlaskim

Co prawda latem PiS zbierało w kraju baty za spuściznę odwołanego w czerwcu ministra Krzysztofa Jurgiela, ale w Podlaskiem poseł zawsze cieszył się dużym poparciem. Co więcej, po odejściu z ministerstwa mógł się skoncentrować na budowaniu wyborczego poparcia dla partii w terenie. I to jest pierwszy czynnik, który pokrzyżował plany ludowcom.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.