Wyjdź z domu i ciesz się majówką. Wolny czas można spędzić aktywnie poznając „nieodkryte” jeszcze miejsca w mieście

Czytaj dalej
Oskar Masternak

Wyjdź z domu i ciesz się majówką. Wolny czas można spędzić aktywnie poznając „nieodkryte” jeszcze miejsca w mieście

Oskar Masternak

Trwa długi majowy weekend. Podpowiadamy więc jak spędzić ten czas, by w pełni wypocząć.

Narodowym „sportem” polaków od lat jest grillowanie. Każdy jest w tym prawdziwym mistrzem, ale nie każdy wie gdzie bezpiecznie można rozpalać grilla. Jeśli grillowaniu będzie towarzyszyć palenie ogniska warto zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7.06.2010 roku, które określa zasady dotyczące palenia ognisk na działkach lub w ogrodach.

Do najważniejszych zapisów należą te, które dotyczą właściwego zabezpieczenia paleniska oraz zachowania odpowiedniej odległości od materiałów palnych i innych działek.

Władze gminy mogą też - w dodatkowych przepisach obejmujących tylko konkretne gminy - całkowicie zakazać palenia ognisk na posesjach i prywatnych działkach.

Oddzielną kwestią jest rozpalanie ogniska w lesie. Zgodnie z przepisami, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozpalać ogniska, chyba że w wyznaczonym przez leśniczego (lub właściciela lasu) miejscu. Za rozpalenie ogniska lub grilla w niedozwolonym miejscu w lesie można zapłacić od 20 zł nawet do 5 tys zł.

Zakład Usług Komunalnych opiekujący się terenami zielonymi, w Szczecinie wyznaczył szesnaście takich miejsc. Są to polany na terenie lasów miejskich oraz parków leśnych.

Na terenie lasów miejskich są to następujące polany:

W Parku Leśnym Zdroje jest to polana Widok i Słoneczna a w Parku Leśnym Dąbie polana nad Płonią. Ognisko można rozpalać także w parku leśnym Klęskowo.

Miejsca do grillowania znajdują się także na Arkonce. Również w Siadle Dolnym znajduje się sporo stacjonarnych grilli, na których można przygotować nasze ulubione wiktuały.

Idź nad wodę!

Uroki naszego miasta najlepiej podziwiać od strony wody. Dlatego warto w długi majowy weekend skorzystać z oferty przygotowanej przez Żeglugę Szczecińską i wypożyczyć jedną z przycumowanych do bulwarów motorówek.

Wypożyczalnia łodzi motorowych Żeglugi Szczecińskie rozpoczęła swoją działalność w sobotę, 27 kwietnia. Od tego czasu, codziennie, przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 10.00 do 19.00 motorówki dostępne są dla szczecinian i turystów.

Każda z sześciu łodzi pomieści maksymalnie 5 osób.

- Do ich prowadzenia, z uwagi na niewielki silnik, niewymagany jest patent motorowodny. Oznacza to, że właściwie każda dorosła osoba bez kłopotów poradzi sobie ze sterowaniem łodzią. Oczywiście przed rejsem załogi muszą przejść obowiązkowe, krótkie szkolenie z zakresu manewrowania i bezpieczeństwa - informuje Celina Wołosz, rzeczniczka Żeglugi Szczecińskiej, Turystyki i Wydarzenia.

Zainteresowanym polecamy wcześniejsze rezerwacje telefoniczne: 734 401 410. Cena wypożyczenia łodzi, niezależnie od liczby osób (max 5) wynosi: 70 zł za pierwszą godzinę, 60 za każdą kolejną godzinę, 400 zł za cały dzień.

Wypożyczenie motorówki Żeglugi Szczecińskiej może być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego popołudnia. Miasto od strony wody prezentuje się naprawdę pięknie. Do zobaczenia, prócz panoramy Szczecina od strony rzeki, jest wiele interesujących miejsc - zakątki wodne wzdłuż rzeki Święta i przy kanale Wydrnik, tzw. szczecińska Wenecja, jezioro Dąbie oraz liczne kanały i wyspy. Rejs to także świetna okazja do obserwacji dzikiej przyrody - czapli, orłów bielików, bobrów, wydr i rzadkich gatunków roślin.

Ciekawą ofertę rejsów na majówkę przygotowało równieć Unity Line. Armator ma w swojej flocie dwa statki białej floty: Odra Queen i Peene Queen, które wypływają w rejsy po Odrze i Zalewie Szczecińskim spod Wałów Chrobrego. Przez całą majówkę statki kursują do Świnoujścia. Rejs rozpoczyna się o godzinie 8 z nabrzeża przy Wałach Chrobrego. Kwadrans po 11 cumowanie w Świnoujściu i rejs powrotny o 18. Jest to świetna okazja, aby urokliwą podróż statkiem połączyć z wypoczynkiem na nadmorskiej plaży i wrócić znad morza nie stojąc w korkach.

Rusza miejska strefa

Majówka to doskonały czas na rozpoczęcie letniego sezonu na Wyspie Grodzkiej. Przed nami animacje, sportowe zmagania oraz koncert.

- Z Miejska Strefą Letnią wystartujemy w z przytupem. Cały weekend będzie obfitował w atrakcje i dobrą zabawę. Od samego rana Wyspa Grodzka będzie zapełniona animacjami i warsztatami dla dzieci - podkreśla Celina Wołosz.

W sobotę, 4 maja pojawi się tam Akademia Surfera, gdzie pod okiem instruktorów będzie można wziąć udział w szkoleniach, konkursach i zabawach. Tuż obok powstanie Strefa Trickboard z deską do ćwiczeń do treningu dla osób w każdym wieku.

Pierwszy dzień w Miejskiej Strefie Letniej będzie obfitował w aktywny wypoczynek, bo kolejną strefą, która pojawi się na Wyspie Grodzkiej będzie Slackline, czyli dyscyplina sportowa polegająca na chodzeniu i jak najdłuższym utrzymaniu się na elastycznej taśmie oraz wykonywaniu różnego rodzaju trików / ewolucji.

Nie zabraknie także ogromnej trampoliny, basenu z kulkami czy kolorowego laboratorium dla małych inżynierów. Przez całą sobotę będzie można także odwiedzić stoisko z płytami winylowymi w ramach wydarzenia „Wynyl za 5”.

Po dniu pełnym sportowej zabawy odbędą się wieczorne koncerty. O godzinie 18 na scenie wystąpią Tragarze. A gwiazdą wieczoru będzie duet Rasmentalism, który na naszą scenę wyjdzie o godzinie 20.

Drugi dzień inauguracyjnego weekendu na Wyspie Grodzkiej zapowiada się bardzo marynistycznie. Do wszystkich animacji dołączą jeszcze żeglarskie warsztaty, rozpoczęcie sezonu żeglarskiego w North East Marinie oraz regaty.

W niedzielę będziemy mogli śledzić zmagania jednostek w finale Szczecin Match Race, czyli regat polegających na serii wyścigów każdy z każdym. Regaty będą odbywać się na Odrze. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi, które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów, awansują do rundy finałowej. Regaty będą pierwszym wydarzeniem odbywającym się w ramach nowego projektu „Sail Żeglarski Szczecin”.

Przez cały dzień zapraszamy do strefy animacji żeglarskich ,,Gry Morskie”, w której będzie można zagrać w gigantyczne statki, nauczyć się wiązania węzłów żeglarskich czy alfabetu Morse’a.

Otwarcie sezonu w Miejskiej Strefie Letniej odbędzie się 4 i 5 maja w godz. sobota od 11 do 22, niedziela od 11 do 17.

Oskar Masternak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.