mn, as, dl

Wybory samorządowe w Toruniu 2018. Jakie pomysły na Toruń mają kandydaci?

Po wyborach się okaże, które z propozycji dla Torunia uda się zrealizować. Fot. Filip Pietruszewski Po wyborach się okaże, które z propozycji dla Torunia uda się zrealizować.
mn, as, dl

Kandydaci startujący w wyborach samorządowych zaprezentowali kolejne propozycje dla Torunia, dotyczące różnych sfer życia miasta. Są propozycje budowy w Toruniu kolejnych arterii, stadionu piłkarskiego oraz walki o czyste powietrze.

Pod nową halą tenisową przy Szosie Chełmińskiej Michał Zaleski i radni z jego komitetu wyborczego zaprezentowali plany dotyczące inwestycji na przyszłą kadencję.

- Z wielkich przedsięwzięć zbudujemy trzeci odcinek trasy średnicowej oraz kolejny odcinek Trasy Wschodniej. Rozpocznie się przebudowa ulicy Olsztyńskiej do granicy miasta. Między dwoma mostami przebudowany zostanie także Bulwar Filadelfijski - zapowiada Michał Zaleski.

Zobacz także: Miejskie Targowisko w Toruniu

Jego komitet zapowiada ponadto m.in. budowę co najmniej 600 mieszkań komunalnych, budowę dwóch szkół, utwardzenie osiedlowych ulic, połączenie dróg rowerowych w zwartą sieć, dalszą wymianę taboru autobusowego i tramwajowego, rozszerzenie systemu informacji pasażerskiej o przystanki autobusowe, a także rozbudowę Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Propozycją dla tzw. osiedla Jar jest nowa linia tramwajowa oraz powstanie terenu parkowego ze stawem, plażą, placem zabaw i siłownią. Padła też deklaracja rozpoczęcia prac związanych z budową mostu zachodniego, która miałaby ruszyć po 2025 roku.

Piece do likwidacji

Komitet My! Toruń zorganizował konferencję na temat smogu pod tablicą informującą o jakości powietrza w mieście przy Wałach generała Sikorskiego.

- W kadencji samorządu 2014-2018 Czas Mieszkańców kilkukrotnie zwracał uwagę na jakość powietrza - mówiła Sylwia Kowalska, kandydatka My! Toruń na prezydentkę Torunia. - To bardzo ważna kwestia, bo rocznie z powodu złej jakości powietrza umiera około 20 tysięcy osób. Dlatego musimy podjąć walkę ze smogiem.

Kwestia smogu jest dla przedstawicieli My! Toruń priorytetowa. Zapowiadają podjęcie działań od razu po wyborach. Wśród proponowanych postulatów jest likwidacja 1500 pieców węglowych, które znajdują się w mieszkaniach gminnych, a także zobowiązanie nowych właścicieli czy najemców do wymiany takich pieców w ciągu 2 lat.

Jakość powietrza w Toruniu ma też poprawić wymiana lub unowocześnienie pojazdów komunikacji miejskiej i stawianie na ekologiczny transport publiczny, jak na przykład dodatkowe linie tramwajowe. Kandydaci My! Toruń chcą też wyeliminowania ruchu tranzytowego w mieście oraz ograniczenia wycinki drzew.

Sponsorzy i stadion

Kandydaci Kukiz’15 przedstawili pomysły dotyczące sportu. Proponują program miejskiej aktywizacji, z wykorzystaniem obiektów sportowych oraz siłowni zewnętrznych, przy współpracy z profesjonalnymi trenerami, choć taki już w mieście funkcjonuje. Inny program, powstały we współpracy z klubami sportowymi, trenerami i potencjalnymi sponsorami, miałby wspierać najlepszych i perspektywicznych młodych sportowców i trenerów. Działacze Kukiz’15 chcą wrócić do poszukiwań sponsorów tytularnych dla Motoareny i Areny Toruń. Są za budową stadionu piłkarskiego z widownią na 15-18 tysięcy miejsc, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (np. z inwestorem planującym galerię handlową). Ich zdaniem mógłby stanąć przy Szosie Bydgoskiej, w pobliżu oczyszczalni ścieków.

mn, as, dl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.