Wybory prezydenckie 2020: W gminie Suchy Las Rafał Trzaskowski uzyskał najlepszy wynik w Wielkopolsce. Skąd się wzięła jego popularność?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Igor Chudziński

Wybory prezydenckie 2020: W gminie Suchy Las Rafał Trzaskowski uzyskał najlepszy wynik w Wielkopolsce. Skąd się wzięła jego popularność?

Igor Chudziński

Mieszkańcy gminy Suchy Las podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich wykazali się dużą świadomością obywatelską i tłumnie poszli do urn wyborczych. Ich wybór był także bardzo zdecydowany. Ponad połowa z nich zagłosowała na Rafała Trzaskowskiego. Sprawdziliśmy, jacy są mieszkańcy Suchego Lasu i co determinuje ich polityczne decyzje.

Położona na północ od granic miasta Poznania, licząca ponad 17 tysięcy mieszkańców gmina Suchy Las podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich zdecydowanie wyróżniła się na wyborczej mapie Wielkopolski.

Po pierwsze, to właśnie w tej gminie odnotowano najwyższą frekwencję w Wielkopolsce. Do urn poszło tam niemal 80 proc. uprawnionych do głosowania. To nie tylko najwyższy wynik w regionie, ale także czwarta najlepsza frekwencja w kraju. Gmina Suchy Las ustępuje tylko gminom Rewal – 86 proc. Łeba – 85 proc. oraz Michałowice – 81 proc. .

Jednak ta podpoznańska gmina wyróżnia się z jeszcze jednego powodu. Gdyby to od mieszkańców Suchego Lasu i okolic zależał wynik wyborów prezydenckich w całym kraju, Rafał Trzaskowski zamiast przygotowywać się do starcia z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą w drugie turze, teraz spokojnie obmyślałby plan swojej przeprowadzki do pałacu prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Bowiem kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał w gminie Suchy Las wynik na poziomie 50,61 proc. głosów, nokautując Andrzeja Dudę, który mógł liczyć jedynie na 21,12 proc. poparcia i bliżej było mu do Szymona Hołowni (18,37 proc.) niż Rafała Trzaskowskiego. Przyjrzyjmy się bliżej gminie Suchy Las i spróbujmy zrozumieć fenomen dobrego wyniku wyborczego Rafała Trzaskowskiego w tym miejscu.

Przez teren gminy przebiega bardzo ruchliwa droga krajowa numer 11 prowadząca z Poznania do Koszalina. Jest ona osią dzielącą

Gmina Suchy Las, to tutaj Rafał Trzaskowski uzyskał najwyższe poparcie w Wielkopolsce.
Waldemar Wylegalski Gmina Suchy Las, to tutaj Rafał Trzaskowski uzyskał najwyższe poparcie w Wielkopolsce.

Suchy Las na dwie części. Oprócz tego na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa niezwykle gęsta zabudowa na terenie całej miejscowości.

Nie jest tajemnicą, że Suchy Las ze względu na swoje bliskie położenie do stolicy Wielkopolski, nazywany jest potocznie „sypialnią Poznania”. Od kilku lat trwa tutaj intensywny rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz bazy usług sportowo-rekreacyjnych.

Mieszkańcy cenią sobie przede wszystkim bliskość dużej metropolii połączoną ze spokojem i miejscem do rekreacji, który gwarantują między innymi rezerwat przyrody Meteoryt Morasko i teren poligonu w Biedrusku, który jest wyjątkowo malowniczym obszarem o ciekawej faunie i florze.

Naszą, przede wszystkim polityczną podróż rozpoczynamy w urzędzie gminy, przed którym na ławeczce spotykamy wybitnego dramatopisarza przełomu XVII i XIX wieku Wojciecha Bogusławskiego, który urodził się właśnie na terenie tej gminy.

Nie rozmawiamy z nim jednak długo, ponieważ w urzędzie czeka na nas już pan Grzegorz Wojtera, wójt gminy Suchy Las, który z pewnością świetnie zna tutejszych mieszkańców i pomoże wyjaśnić zagadkę ich ponadprzeciętnej świadomości demokratycznej.

Gmina Suchy Las, to tutaj Rafał Trzaskowski uzyskał najwyższe poparcie w Wielkopolsce.
Waldemar Wylegalski Grzegorz Wojtera, wójt gminy Suchy Las.

- To, że mieszkańcy gremialnie idą do urn wyborczych jest już taką gminną tradycją. W gminie Suchy Las mieszkańcy mobilizują się na wszystkie wybory i frekwencja zawsze jest wysoka. Przypomnę, że w ostatnich wyborach do parlamentu również mieliśmy pierwsze miejsce w Wielkopolsce

– podkreśla Grzegorz Wojtera.

Wójt gminy Suchy Las pytany o świetny wynik Rafała Trzaskowskiego unika politologicznych analiz.

- Jako urzędnik jestem ostatnią osobą, która mogłaby to argumentować w jakiś analityczny sposób. Natomiast faktycznie w gminie Suchy Las przeważnie zwyciężają kandydaci reprezentujący tę stronę sceny politycznej. To też jest pewna reguła, którą zauważamy już od wielu lat – mówi Grzegorz Wojdera.

Warto dodać, że w związku z wysoką frekwencją, mieszkańcy Suchego Lasu mogą liczyć na pewne bonusy od władz krajowych, jak i samorządowych. Gmina otrzyma środki na zakup wozu strażackiego w ramach konkursu „Bitwa o wozy”.

- Bardzo się cieszymy z tego, że wóz strażacki zaparkuje w naszej gminie. Warto jednak podkreślić, że nie wykorzystywaliśmy tej akcji jakoś specjalnie w propagandzie profrekwencyjnej. Nasz wynik to przede wszystkim kwestia mobilizacji mieszkańców

– zaznacz wójt gminy Suchy Las.

Pozostałe nagrody za wysoką frekwencję gmina otrzyma od metropolii poznańskiej. Będzie to drzewko wysokiej frekwencji i sfinansowanie wybranej inwestycji do 20 tysięcy złotych. Włodarze gminy zdecydowali, że środki te przeznaczą na łąkę kwietną przy węźle przesiadkowym na osiedlu Grzybowym.

Wróćmy jednak do dobrego wyniku Rafała Trzaskowskiego w Suchym Lesie. W tej kwestii dużo bardziej rozmowni od wójta są zwykli mieszkańcy gminy.

- Myślę, że na dobry wynik Rafała Trzaskowskiego w naszej gminie składają się przede wszystkim bardzo świadomi mieszkańcy,

Gmina Suchy Las, to tutaj Rafał Trzaskowski uzyskał najwyższe poparcie w Wielkopolsce.
Waldemar Wylegalski Gmina Suchy Las, to tutaj Rafał Trzaskowski uzyskał najwyższe poparcie w Wielkopolsce.

tacy którzy nie poddają się populizmowi tylko sprawdzają wszystkie komunikaty, które do nich docierają. Wybory mieszkańców Suchego Lasu nie są podyktowane tylko tym, co mówi większość – wyjaśnia nam Pani Magdalena Rosade-Gessner, która była w urzędzie gminy załatwić zaświadczenie o prawie do głosowania, ponieważ podczas drugiej tury wyborów będzie przebywać na wakacjach.

Zdaniem pani Magdaleny na to, że Suchy Las wybiera kandydata, który obecnie jest samorządowcem ma wpływ także wysokie mniemanie na temat samorządności w regionie. W opinii pani Magdaleny działa ona bardzo dobrze i sprawnie.

Swoimi preferencjami politycznymi dzieli się z nami pani Ewa Strygor, którą spotykamy nieopodal pływalni w Suchym Lesie. - Głosowałam na Rafała Trzaskowskiego dlatego, że mam już dość rządów PiS. Chcę przełamania ich dominacji. Moim zdaniem podobne zdanie ma większość mieszkańców Suchego Lasu, taki jest mój wniosek z rozmów ze znajomymi – argumentuje mieszkanka Suchego Lasu.

Warto dodać, że podczas naszego spaceru po Suchym Lesie nie udało nam się spotkać żadnej osoby, która otwarcie deklarowałaby poparcie dla Andrzeja Dudy.

A co na temat przyczyn dobrego wyniku Rafała Trzaskowskiego w Suchym Lesie twierdzą eksperci? Zdaniem profesora Szymona Ossowskiego, politologa UAM duże znaczenie ma struktura społeczna gminy Suchy Las.

- Na poparcie dla Rafała Trzaskowskiego mogła wpłynąć sama struktura gminy i jej mieszkańców. To jedna z bogatszych gmin, dodatkowo w powiecie poznańskim, gdzie kiedyś PO, a obecnie KO ma zawsze wysokie poparcie. Ponadto w gminie mieszkają w dużej mierze ludzie majętni, dobrze wykształceni, którzy np. dorobili się i wyprowadzają się do domów jednorodzinnych – mówi prof. Szymon Ossowski.

I dodaje:

- Wyborcy z takim statusem materialnym i ogólną charakterystyką stanowią najtwardszy elektorat Rafała Trzaskowskiego. Dodajmy - elektorat, który bardzo zmobilizował się w pierwszej turze wyborów. Ta determinacja i chęć tłumnego oddania głosów mogła zaważyć na tak wysokiej frekwencji w Suchym Lesie.

---------------------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Igor Chudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.