Wrażenia po premierze filmu "Gazety Lubuskiej" i degustacja w hotelu Ruben w Zielonej Górze

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała / GL
Agnieszka Stawiarska

Wrażenia po premierze filmu "Gazety Lubuskiej" i degustacja w hotelu Ruben w Zielonej Górze

Agnieszka Stawiarska

Po premierze "Polskiej Toskanii w kinie Cinema City, goście "Gazety Lubuskiej" uczestniczyli w degustacji lubuskich win w hotelu Ruben w Zielonej Górze.

Po premierze "Polskiej Toskanii w kinie Cinema City, goście "Gazety Lubuskiej" uczestniczyli w degustacji lubuskich win w hotelu Ruben w Zielonej Górze. Trunki dobierał i degustację prowadził Tomasz Kolecki, wielokrotny mistrz polski sommelierów. On też był w filmie przewodnikiem po lubuskich winnicach.

Jaki to film - opinia Dariusza Chajewskiego, który jest współautorem scenariusza i był na planie filmowym

Były oklaski, była podniosła atmosfera... Słowem premiera. Czwartkowy wieczór w zielonogórskim kinie przekonał mnie co do jednego - dobrze, że ten film powstał. Świadczyły o tym zaskoczone twarze niektórych widzów, którzy byli święcie przekonani, że wiele ujęć, szczególnie tych lotniczych, wykonano gdzieś daleko, może w... Toskanii.

Wcześniej odpowiedź „bo trzeba równać do najlepszych” na pytanie „dlaczego porównujemy się do Toskanii?”, było traktowane jako wykręt. Wiem, nie jestem do końca obiektywny, ale i dla mnie, mieszkańca tego regionu od urodzenia, praca przy tym filmie była przygodą. Owszem, doskonale znałem miejsca pokazane w tym filmie i oczywiście wskazałbym dziesiątki takich, które jeszcze lepiej wyglądałyby w kadrze. Jednak pokazanie regionu w sposób profesjonalny, ze zdjęciami lotniczymi sprawia, że inaczej patrzę na filmy z innych części świata. I nie bez dumy odpowiedziałem widzom pytającym, gdzie realizowaliśmy ujęcia, że w Toskanii. Polskiej Toskanii.

Stwierdzenie, że piję wino rzadko i tak byłoby na wyrost. Jeszcze rzadziej mógłbym powiedzieć, że sprawiło mi to przyjemność. Podczas realizacji tego filmu przekonałem się, że nie wszystkim określanym tak trunkom ten tytuł się należy. A jeszcze, gdy posłuchałem rozmów prowadzącego, Tomasza Koleckiego z winiarzami podczas degustacji... Te wszystkie krągłości, aromaty, „kuleczki na języku”, aksamity na podniebieniu... Bezcenne. Nie powiem, że czułem to wszystko, co wielokrotny mistrz Polski sommelierów, ale już owocowy lub warzywny posmak trunku do mnie dotarł. I tylko żałuję, że znaczna część tych rozmów trafiła do szuflady ze względu na przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Prawdziwą wartością tego filmu są dla mnie ludzie

Zobacz też: Lubuskie na dużym ekranie wygląda jak Toskania [ZDJĘCIA, WIDEO]

Prawdziwą wartością tego filmu są dla mnie ludzie. Owszem, jako dziennikarz ze wszystkimi tymi winiarzami, czy ludźmi zajmującymi się winiarstwem rozmawiałem przy jakiejś okazji, zwykle w biegu. Jednak tutaj poznałem ich z całkiem innej strony. Oni są wartością naszego winiarstwa, regionu. Ich niezwykłe życiorysy, pasja, miłość do ziemi i wreszcie skromność, mimo wyników zauważanych przez nie tylko polskich fachowców. I wszyscy czujemy ogromny niedosyt, że dzięki temu filmowi widzowie mają szansę poznać tylko kilku z kilkudziesięciu lubuskich winiarzy. Każdy wart jest osobnego filmu.

To trzeci film, po „Wydarzeniach Zielonogórskich” i „Kresach”, którego siłą napędową jest „Gazeta Lubuska”. Jak słusznie podkreśla prezes zielonogórskiego oddziału Polska Press Grzegorz Widenka, to tylko z pozoru film inny, poświęcony odmiennej tematyce. I to nie tylko dlatego, że sporo jest w nim historii, ale dlatego, że jest poświęcony niezwykłemu regionowi. To film o przeszłości, ale i o przyszłości. Film można obejrzeć w internecie. Wystarczy wpisać w przeglądarce www.polskatoskania.pl. Tam zresztą, oprócz filmu, można znaleźć informacje na temat Lubuskiego. Zabytki, jeziora, lasy i ludzi z pasją...

POZNAJ SERWIS POLSKA TOSKANIA

POLSKA TOSKANIA. Premiera filmu Gazety Lubuskiej "Polska Toskania - szlakiem tradycji." 14.11.2019

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń.

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Agnieszka Stawiarska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.