Wodniackie klimaty w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichler

Wodniackie klimaty w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach

Maria Eichler

Jeśli lubicie sporty wodne i chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o początkach żeglarstwa w Polsce, polecamy wystawę w muzeum.

Będzie czynna w Bramie Człuchowskiej jeszcze po wakacjach, ale może właśnie teraz znajdziecie czas, by ją odwiedzić.

Jej bohaterem jest Otton Weiland, żeglarz, szkutnik, działacz żeglarski, współtwórca i długoletni prezes Klubu Żeglarskiego Chojnice oraz współtwórca Polskiego Związku Żeglarskiego.

Weiland został tu pokazany na tle klubu i całego środowiska żeglarskiego Chojnic.

Historia jego życia, którą znamy głównie ze wspomnień żeglarzy Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i krótkich wzmianek biograficznych, czeka jeszcze na swojego badacza. W dziejach polskiego żeglarstwa zapisał się przede wszystkim jako „działacz klubowy najwyższej rangi i ogromnych zasług nie tylko lokalnych. Zainteresowany głównie żeglarstwem jeziorowym, regatowym i turystycznym, był także konstruktorem bojerowym, wielkim propagatorem żeglarstwa lodowego i znakomitym żaglomistrzem.”

Wystawa ma na celu pokazanie tego pasjonata, prezentuje, jak budował łodzie, opracowywał konstrukcje coraz sprawniejszych w regatach jachtów, jak szył żagle i patronował zawodom nie tylko na Jeziorze Charzykowskim.

Zgromadzony na wystawie materiał archiwalny, mnóstwo tu zdjęć, pokazuje, jak z małej wioski rybackiej Charzykowy stały się ośrodkiem sportów wodnych, znanym w całym kraju.

Maria Eichler

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.