Monika Makoś

Wnioski o 500+ na nowy rok

Wnioski o 500+ na nowy rok
Monika Makoś

Od wtorku można składać wniosek o świadczenie 500 Plus na kolejny rok. W Kołobrzegu pobierało je dotąd ponad 2 tysiące osób A Kwota zostaje ta sama, ale wchodzi też kilka zmian.

W Kołobrzegu na koniec grudnia 2016 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacał świadczenie z programu Rodzina 500 Plus aż 2 tys. 252 osobom.

Teraz wszystkie te osoby, jeżeli nadal chcą otrzymywać pieniądze w ramach programu 500 Plus, muszą ponownie złożyć wniosek.

500 Plus to świadczenie cykliczne, a obecny, roczny okres wypłaty, dobiega końca. Przyjmowanie dokumentów rozpocznie się od wtorku (1 sierpnia). Nowy okres wypłaty świadczeń rozpoczyna się 1 października. Dlatego więc, żeby załapać się na październikową wypłatę, należy złożyć dokumenty do końca sierpnia.

Jeżeli wniosek zostanie złożony we wrześniu, wypłata nastąpi najpóźniej do 30 listopada tego roku.

Wniosek można złożyć osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kołobrzegu, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pośrednictwem portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

We wniosku trzeba podać m.in. dane dziecka, na które mamy otrzymywać pieniądze z 500 Plus i dane innych dzieci, które pozostają pod naszą opieką oraz dołączyć zaświadczenia o dochodach.

Przypomnijmy, beneficjentami 500 Plus są rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Pomoc finansowa przysługuje wszystkim tym, którzy posiadają co najmniej dwoje dzieci. 500 zł co miesiąc wypłacane jest niezależnie od dochodu na drugie i każde kolejne dziecko. Z kolei rodziny, których dochód na osobę wynosi mniej niż 800 zł netto, mają prawo do uzyskania świadczenia nawet wtedy, kiedy mają tylko jedną pociechę.

Ale uwaga, już od sierpnia wchodzą w życie nowe zasady. Uważać powinni głównie rodzice samotnie wychowujący dziecko. Aby otrzymać pieniądze, będą musieli wyczerpać drogę sądową dotyczącą alimentów i od teraz będą musieli przedstawić dokument o alimentach. Chodzi o to, by ograniczyć liczbę wyłudzanych świadczeń przed osoby żyjące w konkubinacie i zaniżające swoje dochody.

Druga istotna zmiana dotyczy innego typu wyłudzeń. 500 zł na dziecko trudniej będzie otrzymać osobom, które rozwiązały umowę o pracę i w ciągu trzech miesięcy podpisały nową, ale już na niższą kwotę. W ten sposób niektórzy obniżali dochody, by otrzymywać świadczenie na pierwsze dziecko.

Monika Makoś

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.