Winobranie na winnicy samorządowej. Tak było w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kubasiewicz/lubuskie.pl
źródło: lubuskie.pl

Winobranie na winnicy samorządowej. Tak było w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze [ZDJĘCIA]

źródło: lubuskie.pl

Wspólne zbieranie i wyciskanie winogron, degustacja soku, konkursy wiedzy winiarskiej oraz wykłady historyczne o lubuskim winie - to tylko część atrakcji IV Winobrania na Winnicy Samorządowej. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 22 września w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze.

Co roku Winobranie na Winnicy Samorządowej jest doskonałą okazją do zabawy, a także do zdobycia nowych doświadczeń na temat lubuskiego winiarstwa. Nie inaczej było w tym roku. - Idziemy na winnice. Bachusie prowadź! - powiedziała marszałek i tak winiarskie dożynki w Zaborze rozpoczął korowód, który prowadziła marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Bachus z bachantkami.
Następnie uczestnicy wzięli udział w pokazie tłoczenia winogron oraz degustacjach soku. Zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkól Budowlanych w Zielonej Górze oraz kapela koźlarska Kotkowiacy ze Zbąszynka. Najmłodsi mogli sprawdzić swoje umiejętności w trakcie warsztatów z plecenia wianków i koszyków oraz tworzenia winobraniowych ozdób. Dla starszych organizatorzy przygotowali testy i konkursy, w których główną rolę odegrało lubuskie winiarstwo i winnica samorządowa. Podobnie jak w poprzednich latach nie zabrakło wykładów historycznych. Każdy, kto dziś był w Zaborze miał możliwość zapoznać się z turystyczną mapą „Lubuskie winnice wczoraj i dziś”, którą wydał niedawno Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego wspólnie z Fundacją na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde”.

Na uroczystości obecni byli m.in. przedstawiciele Francuskiej Agencji Prasowej, którzy przeprowadzili wywiad z marszałek Elżbietą Anną Polak na temat odradzania tradycji winiarskich w regionie.

Wykład na temat historii upraw winogron w naszym regionie poprowadził pomysłodawca mapy Przemysław Karwowski. Wydarzeniom związanym z IV Winobraniem na Winnicy Samorządowej towarzyszył Jarmark, w trakcie którego odbyły się prezentacje winiarskie połączone z degustacją i sprzedażą produktów regionalnych.

- To już jest nasze czwarte Winobranie na tej winnicy. Wino dojrzewa powoli - winiarze mówią, że zakładają winnice dla swoich dzieci, a nawet dla swoich wnuków, ale my doczekaliśmy się już pierwszych owoców. Wino jest tłoczone z tej winnicy. Dziś zapraszam wszystkich na wspólne zbiory. W tym roku mieliśmy bardzo dużo słońca i bardzo szybko winogrona dojrzały. Winiarze podpowiadają, że są bardzo słodkie i mają bardzo dużo cukru. Możemy się spodziewać, że tegoroczne wino będzie wyborne. Ubiegły rok też był doskonały – przypomniała marszałek.

Lubuscy winiarze

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że bez lubuskich winiarzy odradzanie tradycji winiarskich nie byłoby możliwe. - Nie byłoby też możliwe budowanie tej "Polskiej Toskanii", tutaj, na Ziemi Lubuskiej. Dlatego też chciałabym przyjąć do rady ambasadorów lubuskiej winnicy, lubuskich winiarzy. Dziś wręczę nominacje tym, którzy się mocno zaangażowali, żebyśmy mogli tutaj razem być i razem świętować już czwarte prawdziwe Winobranie, na prawdziwej lubuskiej winnicy w "Polskiej Toskanii" – mówiła marszałek.

Akty nominacji odebrali: Kinga Kowalewska-Koziarska z Winnicy Kinga, Marek Krojcig z Winnicy Stara Winna Góra, Krzysztof Fedorowicz z Winnicy Miłosz oraz Przemysław Karwowski z Fundacji na rzecz Lubuskiego Dziedzictwa "Gloria Monte Verde".
Po otrzymaniu nominacji głos zabrali wyróżnieni.

- To dla mnie zaszczyt i ogromne wyróżnienie - dziękowała Kinga Kowalewska-Koziarska. - To nie tylko moja zasługa, to nasza wspólna praca. To również praca moich rodziców. To, że dziś ja prowadzę tę winnicę, to ich zasługa. Oni spowodowali, że chciało mi się zmierzyć z tą tradycją. To, że jest nas tak dużo i dziś stoimy tu razem, że lubuskie winnice kwitną i wino płynie strumieniami, sprawia, że jestem bardzo dumna.

Marek Krojcig z winnicy w Górzykowie podkreślał, że przyjmuje ten zaszczyt w imieniu całego środowiska zielonogórskich winiarzy i winnic. - Cieszę się, że doszło do powstania tak wspaniałego miejsca, jak winnica samorządowa. Zielona Góra wraca do swoich korzeni i tradycji. Sprzyja temu klimat. Naukowcy mówią, że uprawy białych odmian winorośli przesuwają się ku północy. Przed nami świetlana przyszłość, otwierają się bramy niebios, Bachus sprzyja - mówił Marek Krojcig.
Krzysztof Fedorowicz z Winnicy Miłosz także zaznaczył, że jest to dla niego wielki zaszczyt. - Myślę, że coś się za tym kryje i jeszcze mnóstwo pracy przed nami. Jeśli chodzi o winiarstwo lubuskie i promocję, to rzeczywiście trzeba zrobić więcej żeby nawiązywało do tradycji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Za docenienie tego, co robi dla lubuskiego winiarstwa dziękował Przemysław Karwowski: - Cieszę się, że jestem w tak dostojnym gronie. Nie mam winnicy, ale robię wino, może nie na taką skalę. Moje wyroby zostały wpisane na listę lubuskiego dziedzictwa. Nie boje się i pracy i zrobię, co będę mógł dla lubuskiego winiarstwa.

Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak ambasadorów lubuskiego winiarstwa jest więcej. Kolejne nominacje wręczone zostaną podczas Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 10-11 października. - Podczas Kongresu będziemy mówić o odradzających się tradycjach winiarskich. Zapraszam przedsiębiorców nie tylko z branży winiarskiej, ale też przedsiębiorców z całej Polski, którzy przyjadą na Kongres. Tak jak w ubiegłym roku będzie wielki namiot z produktami regionalnymi i naszymi winami. Dziś nie rozdajemy wszystkich nominacji, tworzymy trochę takiej dramaturgii, po to, aby przyciągać was tutaj. Po to, aby włączyć społeczeństwo lubuskie do naszej tradycji, do świętowania. Być może uda nam się zarazić kolejnych mieszkańców naszego regionu pasją winiarstwa – mówiła marszałek.

Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze to miejsce, gdzie bije serce odradzających się lubuskich tradycji winiarskich. Jest ono wizytówką regionu, pełni funkcje reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjną i muzealną, ale jest także dobrą bazą naukowo-dydaktyczną. Centrum stało się jednym z głównych punktów na mapie lubuskiego winiarstwa.

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia zwiastuna naszego filmu Polska Toskania o lubuskim winiarstwie. Premiera w listopadzie.

źródło: lubuskie.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.