Wielka Brytania. Książe Karol obejmie tron Zjednoczonego Królestwa. Sylwetka przyszłego króla Wielkiej Brytanii

Czytaj dalej
Fot. Fot. PAP/EPA/EUGENE UWIMANA
Mateusz Zbroja

Wielka Brytania. Książe Karol obejmie tron Zjednoczonego Królestwa. Sylwetka przyszłego króla Wielkiej Brytanii

Mateusz Zbroja

W czwartkowe popołudnie świat obiegła smutna informacja. W wieku 96 lat zmarła królowa Elżbieta II, która sprawowała władzę przez 70 lat. Widomo, że tron po zmarłej królowej przejmie jej syn - książę Karol. Przedstawiamy sylwetkę przyszłego króla Wielkiej Brytanii.

Karol Filip Artur Jerzy urodził się 14 listopada 1948 r., rok po ślubie swoich rodziców, księżniczki Elżbiety i księcia Filipa. W związku z przedwczesną śmiercią swojego dziadka, Jerzego VI, jego matka została w 1952 r. królową, a Karol - w wieku zaledwie trzech lat - następcą tronu.

W przeciwieństwie do poprzednich następców tronu, którzy byli uczeni przez prywatnych korepetytorów, królowa i książę Filip zdecydowali, że ich najstarszy syn powinien pójść do szkoły. Został wysłany do szkoły z internatem Gordonstoun w Moray w Szkocji, gdzie nie miał żadnych ulg z racji swojego pochodzenia i którą opisywał jako "absolutne piekło".

Miłosne perypetie księcia Karola

W młodości Karol był związany z wieloma kobietami i został swego czasu nazwany "najbardziej pożądanym kawalerem na świecie". Jego wielki wujek, lord Mountbatten, podobno doradził mu, że powinien mieć tyle romansów, ile może, zanim się ustatkuje.

Swoją pierwszą żonę, lady Dianę Spencer Karol po raz pierwszy spotkał w 1977 r., gdy ta miała 16 lat. W tym czasie 29-letni książę spotykał się podobno z jej starszą siostrą Sarą. Z Dianą zaczęli się spotykać dopiero trzy lata później, ale ten romans szybko się rozwinął i na początku 1981 r. ogłosili zaręczyny.

Para pobrała się podczas wystawnej ceremonii w Opactwie Westminsterskim 29 lipca 1981 roku, którą oglądało około 750 milionów ludzi na całym świecie.

Kłopoty w małżeństwie pary szybko stały się widoczne. Diana wiedziała, że Karol ma romans z Camilą Parker Bowles, którą poznał w młodości. W grudniu 1992 r. ówczesny premier John Major ogłosił w parlamencie, że Karol i Diana rozstają się.

Karol i Camilla - która rozwiodła się z Andrew Parkerem Bowlesem w 1995 roku - zostali sfotografowani jako para po raz pierwszy w londyńskim hotelu Ritz w styczniu 1999 roku, przy okazji 50. urodzin siostry Camilli, co stało się sygnałem, że ich długo trwający romans stał się "oficjalny". Zaręczyli się w lutym 2005 roku, a Karol podarował Camilli pierścionek zaręczynowy, który należał do jego matki.

Na wczasy jeździ z własną deską sedesową, łóżkiem i dwoma obrazami

Znana dziennikarka Tina Brown, w wydanej książce „The Palac Papers: Inside the House of Windsor - the Truth and the Turmoil” szczegółowo opisała wszystkich członków królewskiej rodziny, ujawniając ich wady, zalety, skandale i dziwactwa.

Jak się okazuje, książę nie rusza się z domu na dłużej bez kilku osobistych przedmiotów. Nawet na krótki wypoczynek w wiejskiej rezydencji czy u przyjaciół, następca tronu musi zabrać okazały zestaw „niezbędnych akcesoriów”. Wśród nich jest specjalne łóżko rehabilitacyjne, deska klozetowa, konkretny papier toaletowy oraz dwa obrazy przedstawiające pejzaże Szkocji.

O tych niecodziennych podróżniczych nawykach księcia Karola opowiedział Tinie Brown były doradca monarchy, Michael Fawcett, który wielokrotnie miał okazję nadzorować przygotowania do takich wypraw.

Książe Karol jest współtwórcą perfum. Są droższe od Armaniego

Książę Karol wraz z Penhaligon's, brytyjską firmą perfumeryjną o tradycji przekraczającej 150 lat, opracował unikalny zapach. Nosi on nazwę Highgrove Bouquet, na cześć ogrodów w jego letniej rezydencji w zachodniej Anglii. Otaczające posiadłość tereny są bowiem oczkiem w jego głowie.

We flakonie Highgrove Bouquet zamknięto aromat kwitnącej lipy srebrzystej, który uwielbia książę Walii. Łączy się on z akcentami tuberozy, mimozy, lawendy, geranium, a także piżma i drzewa cedrowego.

Buteleczka tych perfum o pojemności 100 ml kosztuje 150 funtów (ok. 845 zł). To więcej niż w Polsce trzeba zapłacić za niejeden perfumeryjny klasyk, w rodzaju Acqua di Gio - Armaniego, Opium - Yves Saint Laurent czy Egoiste - Chanel. Flakon 100 ml tych perfum kosztuje w popularnych drogeriach w przybliżeniu 500 zł.

Pisze średnio 7 listów dziennie

74-letni książę Walii otrzymuje dziesiątki tysięcy listów rocznie. I bynajmniej nie jest tak, że wszystkie lądują w koszu.

„Bardzo często, gdy ludzie piszą do niego, mogą być zaskoczeni, widząc po pewnym czasie u siebie w skrzynce na listy osobisty list do nich od następcy tronu” – mówi serwisowi People źródło związane z rodziną królewską.

„Chodzi o słuchanie. Jak powtarza książę Karol: +Uczymy się tylko wtedy, gdy słuchamy+. A kiedy obywatele do niego piszą, jest to forma aktywnego słuchania. Naprawdę myśli nad ich sprawami i uczy się od nich” – relacjonuje informator.

W kręgu swoich bliskich Karol znany jest z tego, że siedzi przy biurku do później nocy. Ponoć książę Harry zażartował kiedyś, że pewnego razu jego ojciec obudził się z kartką przyklejoną do twarzy.

To, że Karol odpisuje na listy, może przysparzać mu sympatii wśród obywateli. Niemniej, kilkukrotnie z powodu swoich myśli zapisanych na papierze, znalazł się w kłopotliwej sytuacji. Tak jak w 2020 r., gdy na aukcję trafiła korespondencja, jaką wymieniał z pokojówką Marjorie Dawson, którą traktował jako bratnią duszę. Gdy był jeszcze mężem Diany, w listach zwierzał się z kulisów romansu z Camillą Parker Bowls.

[polecane]23754987, 23754259[/polecane]

Mateusz Zbroja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.