Dariusz Brożek

Weterani będą mogli liczyć na zniżki

- To chwalebna inicjatywa. Będzie zachętą dla żołnierzy, żeby osiedlali się właśnie w Międzyrzeczu - mówi o Karcie Weterana ppłk Rafał Miernik, który Fot. Dariusz Brożek - To chwalebna inicjatywa. Będzie zachętą dla żołnierzy, żeby osiedlali się właśnie w Międzyrzeczu - mówi o Karcie Weterana ppłk Rafał Miernik, który też ma za sobą kilka niebezpiecznych misji.
Dariusz Brożek

Po Karcie Seniora przyszła pora na zniżki dla weteranów. odbieramy to jako oznakę szacunku dla munduru i naszego środowiska - mówi ppłk Rafał Miernik.

Urząd miejski w Międzyrzeczu chce wprowadzić Kartę Weterana dla żołnierzy. Nie, nie dla tych z „zamierzchłych” czasów II wojny światowej, ale dla uczestników całkiem współczesnych misji w Afganistanie i Iraku.

Karta ma być, ale na pewno nie dla każdego

Żołnierze z Międzyrzecza będą mogli korzystać z rozmaitych zniżek i ulg w instytucjach, zakładach usługowych, sklepach i lokalach gastronomicznych w gminie Między - rzecz. Ale nie wszyscy.

Uchwalony ostatnio przez radę miejską program „Mię - dzyrzecz - Weteranom” dotyczy bowiem tylko uczestników misji zagranicznych, którzy mają oficjalny status weteranów lub weteranów poszkodowanych (jeśli zostali ranni podczas misji).

Projekt uchwały złożył wprawdzie burmistrz Remi - giusz Lorenz, ale jej wnioskodawcą jest radny Andrzej Chmielewski. Ten podkreśla, że który konsultował swój pomysł między innymi z byłym dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych generałem broni w stanie spoczynku dr. Mirosławem Różańskim (prywatnie generał Różański od lat mieszka pod Międzyrzeczem).
- Powinniśmy uhonorować żołnierzy, którzy narażali zdrowie i życie na niebezpiecznych misjach w Iraku, Czadzie i Afganistanie - mówi nam radny Andrzej Chmielewski. Podkreśla, że z programu mogą korzystać mundurowi, zameldowani na terenie naszej gminy Międzyrzecz. - Żołnierze naszej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej stacjonują także w innych miejscowościach, dlatego również mogą składać wnioski w tej sprawie do burmistrza - podkreśla pomysłodawca Karty Weterana.

Uwaga! Już można składać wnioski

Od kiedy Karta Weterana wejdzie w życie? Tak naprawdę już wchodzi. Zainteresowani powinni wystąpić do Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu z wnioskiem o wydanie karty. Mają one być wydawane na dwa lata.
- Po wejściu uchwały w życie, kiedy zostanie opublikowana w monitorze województwa lubuskiego, zaczniemy szukać partnerskich firm i instytucji, które zechciałyby przyłączyć się do tego programu. Będziemy zachęcać właścicieli sklepów i zakładów usługowych do udzielania weteranom rabatów. Podobnie było w przypadku uchwalonej wcześniej Karty Seniora, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem i mieszkańców i naszych przedsiębiorców - informuje Patrycja Klarecka-Haładus z z magistratu.

Zachęta dla żołnierzy

Pomysł wychwala środowisko wojskowych, m.in. szef szkolenia „siedemnastej” ppłk Rafał Miernik, który ma za sobą kilka niebezpiecznych misji. - To chwalebna inicjatywa. Jest także przykładem integracji społeczności żołnierskiej ze środowiskiem cywilnym. Będzie zachętą dla żołnierzy, żeby osiedlali się właśnie w Międzyrzeczu. Z pewnością społeczny zysk będzie większy, niż koszty poniesione przez lokalny samorząd i przedsiębiorców. My, wojskowi, odbieramy to jako oznakę szacunku dla munduru i naszego środowiska - mówi oficer.

Dariusz Brożek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.