We Frankfurcie pokazano nowego Volkswagena Craftera [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Piotr Robakowski

We Frankfurcie pokazano nowego Volkswagena Craftera [ZDJĘCIA]

Piotr Robakowski

Kilka minut temu we Frankfurcie nad Menem Volkswagen zaprezentował pojazd użytkowy, którego produkcja rozpocznie się niebawem we Wrześni. Premierę nowego Craftera oglądało kilkuset dziennikarzy z całego świata. Otwarcie fabryki odbędzie się 24 października tego roku.

Dzisiaj w południe odbyła się we Frankfiurcie światowa premiera Volkswagena Craftera. Zaprezentowany właśnie pojazd użytkowy produkowany będzie we wrzesińskiej fabryce niemieckiego koncernu, której budowa ruszyła zaledwie 28 miesięcy temu - wówczas inwestor poinformował oficjalnie o wyborze lokalizacji.

Volkswagen Crafter produkowany był dotychczas przez Mercedesa, stanowiąc wspólną bazę techniczną z modelem Sprinter. Kilka lat temu obie firmy zdecydowały o zakończeniu współpracy. Tym samym Volkswagen musiał znaleźć nową fabrykę, w której mógłby być produkowany jego największy w Europie pojazd użytkowy. Podjęto decyzję o budowie nowego zakładu w Białężycach koło Wrześni. Właśnie trwa produkcja próbnej serii, które nie trafi na rynek. Ofiecjalne otwarcie fabryki odbędzie się 24 października tego roku.

- W przyszłym roku wciąż trwać będzie rozruch nowej fabryki. W 2017 roku osiągniemy pełną moc produkcyjną i wówczas roczna produkcja wyniesie 100 tys. aut - mówił podczas światowej premiery VW Craftera Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań. Kilka dni temu pokazano pierwsze zdjęcia nowego samochodu. Model będzie dostępny w trzech długościach nadwozia i trzech wysokościach. Pod względem długości oraz pojemności przestrzeni ładunkowej, przewyższa zarówno swojego poprzednika, jak i konkurentów.

Będą także trzy rozwiązania dotyczące napędu – przedni, tylny i na cztery koła 4Motion. Pod maską pojawi się nowy silnik Diesla, o pojemności dwóch litrów, dostępny w czterech odmianach mocy – 102, 122 i 140, a w wersji TDI biturbo 177 KM. Klienci liczyli, że może w nowym modelu pojawi się trzylitrowa jednostka napędowa stosowana m. in w Amaroku. W zależności od mocy i rodzaju napędu, Crafter może być wyposażony w manualną lub automatyczną przekładnię.

To co wyróżnia nowy model, to różnorodność systemów wspomagających kierowcę z czasie jazdy i podczas kolizji. Dzięki elektro-mechanicznemu układowi kierowniczemu, który w tej klasie pojazdów zastosowano po raz pierwszy, nowy Crafter może być wyposażony m.in. w ESP ze stabilizacją toru jazdy przyczepy, adaptacyjny tempomat ACC, system automatycznego hamowania po kolizji, system korekty toru jazdy w przypadku bocznych podmuchów wiatru, czy asystent manewrowania z przyczepą.

Piotr Robakowski

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Ferdynand Wielki

Ja tylko nieśmiało zapytam szanowną firmę Volkswagen jak tam się mają nasze odszkodowania za wadliwe diesle oraz kiedy w końcu usuniecie te wszystkie trujące tlenkami azotu samochody z rynku? Już dzisiaj jest trudno sprzedać taki samochód z dieselgate, więc jeśli macie auto z 2008-2015 to proponuje bardzo poważnie zastanowić się nad sprawdzeniem na stopvw.pl i ewentualnie pozwem przeciwko VW. Sprawa dotyczy też Audi, Seata i Skody!

iPoznaniak

Fajnie, że auto będzie robione u nas :-)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.