We Frankfurcie pokazano nowego Volkswagena Craftera [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Piotr Robakowski

We Frankfurcie pokazano nowego Volkswagena Craftera [ZDJĘCIA]

Piotr Robakowski

Kilka minut temu we Frankfurcie nad Menem Volkswagen zaprezentował pojazd użytkowy, którego produkcja rozpocznie się niebawem we Wrześni. Premierę nowego Craftera oglądało kilkuset dziennikarzy z całego świata. Otwarcie fabryki odbędzie się 24 października tego roku.

Dzisiaj w południe odbyła się we Frankfiurcie światowa premiera Volkswagena Craftera. Zaprezentowany właśnie pojazd użytkowy produkowany będzie we wrzesińskiej fabryce niemieckiego koncernu, której budowa ruszyła zaledwie 28 miesięcy temu - wówczas inwestor poinformował oficjalnie o wyborze lokalizacji.

Volkswagen Crafter produkowany był dotychczas przez Mercedesa, stanowiąc wspólną bazę techniczną z modelem Sprinter. Kilka lat temu obie firmy zdecydowały o zakończeniu współpracy. Tym samym Volkswagen musiał znaleźć nową fabrykę, w której mógłby być produkowany jego największy w Europie pojazd użytkowy. Podjęto decyzję o budowie nowego zakładu w Białężycach koło Wrześni. Właśnie trwa produkcja próbnej serii, które nie trafi na rynek. Ofiecjalne otwarcie fabryki odbędzie się 24 października tego roku.

- W przyszłym roku wciąż trwać będzie rozruch nowej fabryki. W 2017 roku osiągniemy pełną moc produkcyjną i wówczas roczna produkcja wyniesie 100 tys. aut - mówił podczas światowej premiery VW Craftera Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań. Kilka dni temu pokazano pierwsze zdjęcia nowego samochodu. Model będzie dostępny w trzech długościach nadwozia i trzech wysokościach. Pod względem długości oraz pojemności przestrzeni ładunkowej, przewyższa zarówno swojego poprzednika, jak i konkurentów.

Będą także trzy rozwiązania dotyczące napędu – przedni, tylny i na cztery koła 4Motion. Pod maską pojawi się nowy silnik Diesla, o pojemności dwóch litrów, dostępny w czterech odmianach mocy – 102, 122 i 140, a w wersji TDI biturbo 177 KM. Klienci liczyli, że może w nowym modelu pojawi się trzylitrowa jednostka napędowa stosowana m. in w Amaroku. W zależności od mocy i rodzaju napędu, Crafter może być wyposażony w manualną lub automatyczną przekładnię.

To co wyróżnia nowy model, to różnorodność systemów wspomagających kierowcę z czasie jazdy i podczas kolizji. Dzięki elektro-mechanicznemu układowi kierowniczemu, który w tej klasie pojazdów zastosowano po raz pierwszy, nowy Crafter może być wyposażony m.in. w ESP ze stabilizacją toru jazdy przyczepy, adaptacyjny tempomat ACC, system automatycznego hamowania po kolizji, system korekty toru jazdy w przypadku bocznych podmuchów wiatru, czy asystent manewrowania z przyczepą.

Piotr Robakowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.