Wcześniej po emeryturę

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Małgorzata Stempinska

Wcześniej po emeryturę

Małgorzata Stempinska

Przyszli emeryci, którzy od października zyskują uprawnienia, od 1 września mogą składać wnioski. W piątek w ZUS w regionie klientów było wielu, ale nie czekali w kolejkach. Chwalili sprawną obsługę.

Pani Grażyna z Bydgoszczy jeszcze nie podjęła decyzji, czy od października przejdzie na emeryturę. - Za niecały miesiąc zyskam uprawnienia. Postanowiłam podejść do doradcy emerytalnego po poradę. Była bardzo fachowa, a obsługa sprawna. Jak się okazało, opłaca mi się przejść na emeryturę. W przyszłym tygodniu pojawię się już z wnioskiem i niezbędnymi dokumentami - mówiła bydgoszczanka, którą wczoraj spotkaliśmy w ZUS przy ul. św. Trójcy w Bydgoszczy.

Doradcy emerytalni w regionie są oblężeni

W związku z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat i dla mężczyzn do 65 lat w ostatnim kwartale tego roku w całym kraju do przejścia na emeryturę będzie uprawnionych 331 tys. osób. W naszym regionie - ok. 29,5 tys. osób. Od 1 września mogą składać wnioski. Wczoraj w Oddziałach ZUS w Bydgoszczy i Toruniu oraz we wszystkich jednostkach podległych do godz. 10 pracownicy obsłużyli 1619 osób, a do godz. 15 - 3889 osób. Oddział bydgoski znalazł się w tej statystyce na trzecim miejscu w kraju - za Gdańskiem i Olsztynem. - W bydgoskim Oddziale ZUS kolejek nie ma. Najwięcej wniosków spodziewamy się we wrześniu. Jesteśmy przygotowani, by je obsłużyć. Od 3 lipca we wszystkich placówkach ZUS w całym kraju pojawiło się 595 doradców emerytalnych. 25 jest w naszym regionie. Na stanowiskach doradców udostępniony został kwestionariusz ankiety badania satysfakcji. Dzięki temu wiemy, że 97 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło pomoc doradców - podkreśla Mariusz Jaroniewski, dyrektor Oddziału ZUS w Bydgoszczy.

Każdy rok pracy o 8 proc. podwyższa emeryturę

Doradców emerytalnych w naszym regionie znajdziemy w każdej jednostce zakładu, poza biurami terenowymi w Sępólnie Krajeńskim, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie. Jednak nawet tutaj, jeśli będziemy chcieli uzyskać poradę i poprosić o wyliczenie naszej przyszłej emerytury, to taką informację uzyskamy na stanowisku „Emerytury i Renty” - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, do końca sierpnia w całym kraju doradcy udzielili porad prawie 430 tys. osób. W naszym regionie obsłużyli około 23 tys. osób i wykonali dla nich ok. 18 tys. obliczeń wysokości emerytury.

O co najczęściej przyszli emeryci pytają doradcę?

- Proszą o wyliczenie prognozowanej przyszłej emerytury na kalkulatorze emerytalnym. Chcą też wiedzieć, o ile ich świadczenie by wzrastało w kolejnych latach, gdyby dalej pracowali. Klienci pytają też o to, jakie dokumenty należy złożyć, by przejść na emeryturę. Chcą wiedzieć, czy mogą później je uzupełnić oraz kiedy muszą rozwiązać stosunek pracy - informuje Anna Matyszewska, doradca emerytalny Oddziału ZUS w Bydgoszczy.

Mirosława Lewandowska, naczelnik Wydziału Świadczeń 21 w bydgoskim Oddziale ZUS, zaznacza, że nie ma przymusu przejścia na emeryturę. - Każdy sam musi podjąć decyzję w tej sprawie biorąc pod uwagę swoją sytuację materialną i życiową. Dodam jednak, że każdy rok pracy to ok. 8-procentowy wzrost przyszłego świadczenia - podsumowuje Mirosława Lewandowska.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.