Krzysztof Zając

Ważne zmiany dla lokatorów gminnych i właścicieli mieszkań

Ważne zmiany dla lokatorów gminnych  i właścicieli mieszkań
Krzysztof Zając

Po Nowym Roku wprowadzane zostaną bardzo ważne zmiany dla lokatorów mieszkań komunalnych, a także wszystkich, którzy wykupili na własność zarówno lokale gminne, jak i spółdzielcze.

Dla najemców mieszkań komunalnych w Łodzi zmiany wprowadziła Rada Miejska, która uchwaliła nowe zasady bonifikat w opłatach czynszowych. Po zmianach najemcy lokali komunalnych znajdujących się w centrum miasta będą płacić więcej, szczególnie gdy mają mieszkania ze wszystkimi wygodami. Opłaty wzrosną o ok. 10 proc. Natomiast spore obniżki w opłatach czekają wszystkich lokatorów, którzy mają lokale z częściowymi wygodami, np. bez łazienki, ogrzewania itp. Do tej pory maksymalna zniżka wynosiła 50 procent stawki bazowej, czyli czynsz nie mógł być niższy niż 3,50 zł za metr kwadratowy. Od nowego roku najniższy czynsz spadnie do 2,80 zł/mkw. W wypadku lokalu o powierzchni 50 mkw. opłaty obniżą się więc nawet o 35 zł miesięcznie.

Jednak Sejm przygotował także zmiany w ustawie o ochronie lokatorów, które nie są korzystane dla najemców. Ustawa przewiduje, że najem lokalu komunalnego zawierany będzie tylko na czas określony.

Poza tym mieszkanie po śmierci głównego najemcy nie zostanie w rodzinie, bo prawo do niego nie będzie dziedziczone.

Sejm wprowadza też zmiany w zasadach użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i kamienicami. Osoby, które są właścicielami lokali w takich zasobach, przestaną być dzierżawcami gruntów pod budynkiem, a staną się ich właścicielami. Opłata za własność będzie rozłożona na wiele lat, a przy jednorazowej zapłacie obniżona; w przypadku niskich dochodów nastąpi obniżka wysokości rat o połowę.

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.