Waloryzacja emerytur

Czytaj dalej
(KZ)

Waloryzacja emerytur

(KZ)

Z założeń budżetowych na 2018 r. przygotowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent może być najwyższa od kilku lat.

Inflacja w tym roku prognozowana jest bowiem na 1,8 proc., a wzrost wynagrodzeń w gospodarce aż na 4,8 proc. A od tych dwóch wskaźników zależy, o ile zostaną podwyższone świadczenia w marcu 2018 roku. Jeżeli prognozy się potwierdzą, wszyscy emeryci i renciści powinni otrzymać odczuwalny zastrzyk gotówki. W Łodzi to około 200 tys. osób.

Rząd, niezależnie od waloryzacji, planuje także pomoc dla najuboższych emerytów i rencistów. Jednym z pomysłów jest wypłacenie jednorazowego dodatku na wzór programu dla rodziców 500+, tyle że teraz może to być Senior+. Jak na razie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czeka, aż przygotowywane rozwiązania zostaną zaakceptowane przez Radę Ministrów. To zaś może nastąpić dopiero jesienią, gdy będzie wiadomo, jakie są możliwości budżetu państwa. Jednorazowe dodatki do emerytur i rent, w zależności od ich wysokości, to dodatkowy wydatek w granicach 2 mld zł. O tym, czy zostanie poniesiony, zdecydować mogą wpływy z tytułu uszczelnienia systemu podatkowego, a także skala odejść na emerytury w obniżonym wieku.

Uwaga!

Jutro, w sobotę, w „Expressie

Ilustrowanym”:

Jak wzrosną emerytury i renty od 1 marca 2018 roku;

Kto może liczyć na 500+ dla seniora.

(KZ)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.