W Żarach miejsca dla inwalidów są w kolorze błękitu

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

W Żarach miejsca dla inwalidów są w kolorze błękitu

Lucyna Makowska

- Teraz to przynajmniej widać z daleka, gdzie można zaparkować - mówi Jan Majeryk z Żar. - Wcześniej tych kopert nie było widać

Jaskrawobłękitne koperty przecięte białymi krzyżami- tak teraz wyglądają miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych w Żarach.

Od początku sierpnia wymalowano tak kilkadzesiąt miejsc parkingowych na terenie Żar i powiatu. Dwie koperty znajdziemy na parkingu obok żarskiego ratusza, kolejne dwie przy starostwie, na al. Jana Pawła II, kolejne są na parkingu przy ul. Kąpielowej, Mieszka I, ale przy żarskich przychodniach zdrowia. O lepszym oznakowaniu kopert dla osób niepełnosprawnych od dawna myślał Janusz Dudojć, starosta żarski.

- Malowane dotąd białe koperty były słabo widoczne, często zajęte przez osoby nieuprawnione, a teraz zbiegło się to ze zmianami dotychczasowych przepisów, regulujących bezpieczeństwo niepełnosprawnych uczestników ruchu drogowego- tłumaczy J. Dudojć.
Ale nie brakuje też sceptyków, uważających, że obecne koperty są zbyt agresywne i nie pasują do zabytkowych centrów miasta. - Myślę, że można było to zrobić bardziej dyskretnie - podkreśla pani Zuzanna. - Z drugiej strony jak postawić się na miejscu takiej niepełnosprawnej osoby, która szuka miejsca, objeżdżając parking kilka razy, to jestem w stanie to zrozumieć. Teraz kamienice w pobliżu ratusza też krzyczą kolorami, więc w sumie niebieska koperta aż tak nie razi.

A co na to sami zainteresowani?- Uważam, że to doskonały pomysł, z parkowania na kopertach korzystam już kilkanaście lat i ileż to razy szukałem miejsca - mówi Jan Majeryk z Żar.- Ten jaskrawy kolor widać z daleka.

Podobnego zdania jest Genowefa Piotrowska. Kobieta od lat ma problemy z chodzeniem, i nosi się z zamiarem wyrobienia sobie karty parkingowej.

- Te niebieskie koperty aż „świecą”. Mam nadzieję, że to zniechęci tych kierowców, którzy nagminnie łamią przepisy, zajmując miejsca postojowe dla niepełnosprawnych.

Lucyna Makowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.