W Szczecinie mamy świetnych plakacistów i filmowców!

Czytaj dalej
Małgorzata Klimczak

W Szczecinie mamy świetnych plakacistów i filmowców!

Małgorzata Klimczak

Akademia Sztuki, nasza najmłodsza uczelnia, może się już pochwalić wieloma sukcesami. Jej studenci regularnie zdobywają nagrody na zagranicznych konkursach.

Najwięcej nagród w ostatnich czasie zdobyli studenci i pracownicy Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów oraz Wydziału Sztuk Wizualnych.

To właśnie student tego pierwszego wydziału, Horacy Muszyński, otrzymał drugą nagrodę w 16. Edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Przyznanie tej nagrody, jury uzasadniło słowami:

- Nagrodę przyznajemy za zrealizowanie eksperymentalnej serii filmów zatytułowanej „Miasteczko Kletno”, będącej unikalnym podejściem do medium filmu, inteligentnym wyjściem poza instytucjonalny obieg sztuki oraz zaproponowaniem nowego języka złożonego ze starych, solidnych elementów: performansu, słuchowiska, pleneru artystycznego czy serialu telewizyjnego. Nagrodzona praca jest dziełem interdyscyplinarnym, które może być z powodzeniem prezentowane poza instytucjami sztuki, charakteryzuje ją błyskotliwy tekst, mroczny humor i popkulturowe odniesienia.

Horacy pojedzie do Walencji szkolić się na Universitat Politècnica de València UPV.

Dwa plakaty Tomasza Piotra Świtalskiego, wykładowcy na wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, zostały zakwalifikowane na Poster Quadrennial Bardejov 2017.

Na wystawie pokazanych będzie zaledwie 250 plakatów spośród 6000 nadesłanych prac. Oba zakwalifikowane plakaty zostały wykonane na zamówienie Akademii Sztuki - jeden z nich promował wewnętrzny konkurs dla studentów pt. „Miniatura”, drugi ogólnopolskie wydarzenie, jakim był „Koncert Roku 2017”.

Trzeba przyznać, że Akademia Sztuki plakatami stoi, bo w tej dziedzinie w ostatnim czasie uczelnia ma sporo sukcesów. Jednym z najbardziej utytułowanych pracowników uczelni jest prof. Lex Drewinski. Tym razem otrzymał wyróżnienie Kapituły Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury za plakat do opery „The Turn of the Screw - Dokręcanie śruby”, zrealizowanej w Operze na Zamku.

Prof. Lex Drewinski został także zaproszony do jury 10. Międzynarodowego Konkursu Plakatu Studenckiego, Skopje 2017 w Macedonii. Tematem dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu na plakat, jest „Artificial Reality” (Sztuczna rzeczywistość). Odbywające się od 2007 roku konkursy na plakat mają na celu zwrócenie uwagi ludzi młodych na problematykę społeczno-polityczną współczesnego świata.

W ślady mistrza idzie jego uczeń Piotr Depta-Kleśta, asystent w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji na Wydziale Sztuk Wizualnych. Autor ma już na koncie międzynarodowe nagrody. W przeszłości był już laureatem konkursu w Skopje, a tym razem zdobył nagrodę Lauri Tarasti za najlepszy plakat ekologiczny na 20 Lahti International Poster Triennial 2017. Spośród 2200 nadesłanych plakatów od 700 projektantów z 60 krajów, międzynarodowe jury wybrało do wystawy głównej 345 plakatów z 33 krajów. Wernisaż wystawy i ogłoszenie wyników Triennale odbyło się 8 czerwca br. Wystawa trwać będzie do 24 sierpnia 2017 w Lahti Art Museum, w Lahti, Finlandia.

Lahti International Poster Triennial to jedno z najważniejszych wydarzeń na mapie projektowania graficznego, w szczególności projektowania plakatu. Gromadzą się tu najsławniejsze postaci światowego plakatu. Wygrana otwiera wiele możliwości i jest ceniona w środowisku artystycznym.

Warto dodać, że tę samą nagrodę - na 19 Lahti International Poster Triennial - za najlepszy plakat ekologiczny, zdobyła dr Agnieszka Dajczak (Wydział Sztuk Wizualnych).

- Intelekt jest ważny w sztuce plakatu - mówi Piotr Depta-Kleśta. - Lubię ten moment, kiedy wpadam na nowy pomysł. Poza plakatami na zlecenie, robię też plakaty reakcyjne, które są odpowiedzią na nurtujące mnie tematy. Projektowanie plakatów jest uzależniające, gdy już się w to wejdzie, to trudno wyjść.

Akademia Sztuki może się także poszczycić nagrodami za filmy. Kilkanaście dni temu absolwent szczecińskiej Akademii Sztuki Mateusz Żegliński zdobył główną nagrodę na Szczecin European Film Festival w konkursie Zachodniopomorskich Shortów, czyli filmów z regionu województwa zachodniopomorskiego. Wcześniej także przywoził nagrody spoza naszego regionu.

- W Akademii Sztuki jest nacisk na robienie filmów autorskich, na sztukę - mówi Mateusz Żegliński. - Mój film „Droga powrotna” jest drugim przypadkiem filmu studenta AS, który trafił na festiwal „Młodzi i film” w Koszalinie. Myślę, że będą kolejni studenci. Kręcę filmy związane właśnie z tym regionem, ze szczecińskimi bohaterami.

Młodzi artyści i pracownicy regularnie biorą udział w międzynarodowych wystawach, projektują ważne znaki graficzne. Tomasz Sadowski z Akademii Sztuki zaprojektował nowe logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

- Szukałem pomysłu, który by się kojarzył i książkami i z multimediami - mówi mówi Tomasz Sadowski. - Kolorystyka (biel, zieleń i błękit) nawiązuje do barw marki Szczecina.

Małgorzata Klimczak

Zajmuję się szczecińską kulturą i edukacją, co często idzie w parze, a w zasadzie się łączy, bo kultura edukuje, a edukacja zazwyczaj wymaga kultury. Kultura to przez wielu dziedzina pomijana, ignorowana i stawiana na ostatnim miejscu, bo są rzeczy ważniejsze. Bo jest gospodarka, polityka, inwestycje. Za każdym razem, kiedy coś takiego słyszę, zastanawiam się, jak wyglądałby świat bez kultury. Dlatego staram się o nią walczyć i ja promować na łamach. Piszę o szczecińskich artystach, a tych, którzy tu wpadają na chwilę, pytam o to jak widzą Szczecin. Edukacja i kultura kształtują nas na całe życie. Bez edukacji i kultury nie ma dobrej gospodarki, polityki i dobrych inwestycji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.