W Szczecinie będą przeszczepiać szpik

Czytaj dalej
Celina Wojda

W Szczecinie będą przeszczepiać szpik

Celina Wojda

Prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku. Są pieniądze.

Dwa miliony złotych trafią do SPSK nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie. Pieniądze z Ministerstwa Zdrowia zostały przyznane po długich staraniach wojewody i lekarzy. Dzięki temu dofinansowaniu w Klinice Hematologii przy ul. Unii Lubelskiej będzie możliwe uruchomienie ośrodka pobierającego i przeszczepiającego komórki krwiotwórcze szpiku wraz z utworzeniem banku komórek krwiotwórczych.


- To jest bardzo dobra wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, którzy leczą się w naszej klinice - mówi Joanna Woźnicka, rzeczniczka SPSK nr 1 PUM w Szczecinie. - Do tej pory pacjenci, którzy kwalifikowali się do transplantacji szpiku kostnego, byli leczeni u nas, ale musieli korzystać z tych świadczeń w innych placówkach, znacznie oddalonych od Szczecina.

Takich ośrodków w całej Polsce jest 18. Najbliższy w Poznaniu. Ale liczba miejsc w tych placówkach też jest ograniczona. Do tej pory pacjenci nie tylko ze Szczecina, ale z całego naszego województwa musieli szukać placówek w Polsce, co w przypadku chorób hematoonkologicznych jest bardzo uciążliwe.

- Choroby hematoonko-logiczne wymagają stałego monitoringu nad pacjentem przed rozpoczęciem terapii, w jej trakcie i po przeprowadzonym przeszczepie - wyjaśniał w piśmie do Ministra Zdrowia wojewoda Krzysztof Kozłowski. - Ogromnie się cieszę, bo to niezbędny krok do zapewnienia dostępności zaawansowanych terapii mieszkańcom regionu, a także rozwoju medycyny transplantacyjnej w całym kraju.

Ośrodek ma powstać w Klinice Hematologii. Są już na to przeznaczone pomieszczenia. Będzie to specjalny pododdział przeszczepiania szpiku.


- Lokalowo jesteśmy już przygotowani - mówi Woźnicka. - Pododdział w większości jest już wyposażony. Brakuje nam sprzętu wysokospecjalistycznego, który zakupimy w ciągu najbliższych tygodni, właśnie za pieniądze z ministerstwa.

Pełne wyposażenie powinno znaleźć się na oddziale w ciągu miesiąca, góra dwóch. Później ośrodek trzeba będzie zarejestrować w Ministerstwie Zdrowia. Potrzebne jest zezwolenie na przeprowadzanie transplantacji szpiku oraz utworzenie banku komórek krwiotwórczych, który też ma powstać przy Unii Lubelskiej.


- Wszystko musi być formalnie załatwione. Pacjenci prawdopodobnie będą mogli korzystać z ośrodka w drugiej połowie przyszłego roku - zapowiada Joanna Woźnicka.

Celina Wojda

Życie w mieście, aktywność społeczna i sportowa, zdrowie, pomoc potrzebującym i działalność na rzecz innych - na takie tematy piszę najczęściej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.