Ewelina Oleksy, Marta Mikołajska

W porównaniu 101 par produktów sprzedawanych u nas i za Odrą, tylko dwa wypadły korzystniej dla Polski. Sprawę badał UOKiK

To tylko jeden z wielu  produktów polskich i niemieckich, którego skład i jakość zasadniczo różnią się Fot. UOKiK To tylko jeden z wielu produktów polskich i niemieckich, którego skład i jakość zasadniczo różnią się
Ewelina Oleksy, Marta Mikołajska

Mniej herbaty w herbacie, kawy w kawie, a w czekoladzie orzechów. Tak wynika z opublikowanych niedawno wyników badań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nad różnicami między polskimi i niemieckimi produktami żywnościowymi.

UOKiK porównywał produkty sprzedawane w sklepach popularnych sieci w Polsce i w Niemczech. Wyniki są smutne: na nasze półki trafia wiele produktów o niższej jakości. Tylko w dwóch przypadkach polski konsument był potraktowany lepiej: „nasza” Milka Oreo była smaczniejsza i zawierała mniej zamiennika tłuszczu kakaowego niż niemiecka, a napój Capri Sun Orange miał więcej soku niż niemiecki odpowiednik.

- Nie powinno być różnic w traktowaniu konsumentów Unii Europejskiej! Producenci nie mogą lekceważyć oczekiwań klientów i każdą różnicę tłumaczyć odpowiedzią na inne gusta - zaznacza Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Dlatego wyniki kontroli dowodzącej czarno na białym, że do Polski trafiają gorsze jakościowo produkty, przekazane będą do Komisji Europejskiej. Na poziomie unijnym trwają bowiem prace nad pakietem zmian przepisów w tym zakresie.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewelina Oleksy, Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.