Justyna Wojciechowska-Narloch

W połowie maja rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Toruniu. Najwięcej miejsc będzie w liceach

Lekcja w toruńskim I Liceum ogólnokształcącym. To jedna z najpopularniejszych szkół w mieście Fot. Grzegorz Olkowski Lekcja w toruńskim I Liceum ogólnokształcącym. To jedna z najpopularniejszych szkół w mieście
Justyna Wojciechowska-Narloch

Prawie 3 tys. pierwszoklasistów gotowe są przyjąć toruńskie licea, technika i szkoły branżowe pierwszego stopnia. Sprawdzamy, co oferują kandydatom.

Od 17 maja do 18 czerwca trzecioklasiści z gimnazjów będą składać wnioski o przyjęcie do wybranych szkół ponadgimnazjalnych. W Toruniu przygotowano dla nich dokładnie 2992 miejsca w 94 oddziałach. Rekrutacja odbędzie się do ogólniaków, techników oraz po raz drugi do szkół branżowych pierwszego stopnia (następcy zawodówek).

Medycyna i paznokcie

Tradycyjnie już najwięcej chętnych gotowe są przyjąć licea ogólnokształcące. Przygotowano tam aż 52 oddziały o różnych profilach.

W renomowanych ogólniakach - jak „jedynka” na starówce, „czwórka” przy ulicy Warszawskiej czy „piątka’ przy ulicy Sienkiewicza - dominują tradycyjne profile. To np. matematyczno-informatyczny, który przygotowuje do studiów na politechnikach i kierunkach ścisłych, biologiczno-medyczny - idealny dla kandydatów na medycynę czy farmację oraz humanistyczno-prawniczy - dla wszystkich zainteresowanych dalszą nauką na uniwersytetach.

Wciąż do najbardziej obleganych klas należą te z rozszerzoną biologią i chemią. Dla przykładu, w toruńskim V LO na nowy rok szkolny przygotowywana jest rekrutacja do dwóch takich oddziałów. Tam też trafiają kandydaci z najwyższą punktacją.

W toruńskim VIII LO przy ulicy Grunwaldzkiej chętnych szukać będą do siedmiu pierwszych klas. Szkoła oferuje naukę m.in. w oddziale teatralno-dziennikarskim, lingwistyczno-turystycznym czy ekonomiczno - językowym. Planowane jest też uruchomienie klasy sportowej ukierunkowanej na koszykówkę i piłkę nożną.

W IX LO na Rubinkowie młodzi ludzie mogą się uczyć m.in. w oddziale o nazwie „zdrowie i uroda”. Czekają ich zajęcia z kosmetyki oraz fitnessu. Będzie także szansa zdobycia dodatkowych kwalifikacji na kursach jak przedłużanie rzęs czy paznokci. W tym samym ogólniaku otwarta będzie również klasa pedagogiczna z naciskiem na wolontariat oraz pierwszą pomoc.

W III LO na Skarpie natomiast po raz kolejny uruchomiony zostanie oddział o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne. Młodzież będzie się tam uczyć m.in. strzelectwa, sztuki negocjacji oraz ratownictwa.

Specjalista od książek

Od września w toruńskie technika są gotowe uruchomić aż 33 oddziały.

W ekonomiku przy ulicy Grunwaldzkiej przygotowano ofertę dla przyszłych ekonomistów, handlowców i techników usług fryzjerskich. Nowością w tegorocznej rekrutacji będzie technik księgarstwa. Absolwenci tego kierunku będą się znać na handlu książkami wydawanymi w wersji tradycyjnej i elektronicznej.

W środę, 25 kwietnia w godz. 10-14 będzie się można zapoznać z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska z Batorego. To czas, gdy placówka organizuje drzwi otwarte.

W nowym roku szkolnym jest gotowa kształcić przyszłych architektów krajobrazu, techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, techników inżynierii środowiska i melioracji oraz techników weterynarii.

W Technikum nr 7 działającym w ramach Zespołu Szkol Samochodowych uruchomione zostaną klasy dla techników i mechaników samochodowych. Placówka chce kształcić specjalistów od pojazdów służb mundurowych, hybrydowych, autobusów oraz mechaników, którzy będą umieli montować i konserwować najróżniejsze urządzenia.

Teraz tylko cztery

W szkołach branżowych pierwszego stopnia, które w ubiegłym roku zastąpiły poczciwe zawodówki, przygotowano miejsca w 9 pierwszych klasach.

W samochodówce będzie to m.in. kierowca mechanik, blacharz i lakiernik. Ekonomik chce natomiast kształcić przyszłych fryzjerów oraz sprzedawców. W Zespole Szkół Technicznych będą miejsca dla murarzy--tynkarzy oraz dekarzy.

Tu warto dodać, że w ubiegłym roku w szkołach branżowych przygotowano 12 oddziałów dla pierwszoklasistów. W wyniku naboru udało się utworzyć tylko cztery. Jak będzie tym razem, przekonamy się w lipcu.

Zasady naboru

W rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych można zdobyć maksymalnie 200 punktów - po połowie za świadectwo i wyniki testów gimnazjalnych.

Szóstka na cenzurce to 18 punktów, piątka - 17, czwórka - 14, trójka - 8, a ocena dopuszczająca to zaledwie 2 punkty. Składanie wniosków o przyjęcie do szkół rozpocznie się 17 maja i potrwa miesiąc. 22 czerwca kandydaci będą musieli donieść świadectwa ukończenia gimnazjów. 6 lipca placówki ponadgimnazjalne opublikują listy zakwalifikowanych kandydatów, a 13 lipca listy przyjętych.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.