W Inowrocławiu drzewa idą pod topór

Czytaj dalej
Fot. Jan Szczutkowski
SZCZ

W Inowrocławiu drzewa idą pod topór

SZCZ

Uzasadnione przyczyny powodują, że niektóre z drzew muszą zostać usunięte. Jednak w zamian za to, sadzi się młode drzewka

W Inowrocławiu i okolicznych miejscowościach kontynuowana jest wycinka drzew. Głównie z powodu obumarcia, zagrożenia w ruchu drogowym oraz przebudowy niektórych dróg.

Andrzej Mikołajczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, w zeszłym roku, po uzyskaniu zezwoleń wójtów, burmistrzów i prezydenta miasta, wystąpił z wnioskami do zarządu powiatu na usunięcie 265 drzew. Miało to miejsce między innymi w Szadłowicach, Radłowie, Słabęcinie, Warzynie, Ludzisku oraz w Inowrocławiu - na alei Niepodległości, ulicy Świętokrzyskiej, Marcinkowskiego, Wierzbińskiego. W latach 2012--2015 w Inowrocławskiem wycięto łącznie ponad 1500 drzew. Najwięcej topoli.

Rzecz jasna, że wycinka drzew nie wszystkim się podoba, chociaż przyczyny ich usunięcia są w pełni uzasadnione. Świadczą o tym dość liczne sygnały telefoniczne do naszej redakcji od zbulwersowanych czytelników. Tak było, na przykład, gdy na cmentarzu przy ul. Libelta w Inowrocławiu wycięto około 50 drzew chorych i suchych. Za wycięcie drzewa bez zgody grozi wysoka grzywna.

Chociaż przydrożny drzewostan stanowi cenny element krajobrazu miast i wsi, to jednak często trzeba podejmować radykalne decyzje. Tak było w przypadku przebudowy ul. Skłodowskiej-Curie. Konieczne było wówczas usunięcie 24 lip.

- Usuwane są głównie drzewa uschnięte oraz w złym stanie fitosanitarnym , czyli chore, zamierające i uszkodzone, zagrażające ruchowi drogowemu, rosnącym w skrajni jezdni, zbyt mocno przechylone, albo kolidują z budową lub przebudową dróg i chodników - informuje Marlena Gronowska, rzecznik starostwa.

Dodajmy, że przeprowadzona w 2014 r. kontrola NIK w zakresie ochrony drzew w procesach inwestycyjnych miast, także w inowrocławskim starostwie, wykazała, że drzew przy drogach jest stanowczo za dużo i rosną za blisko nich.

Warto podkreślić, że ZDP w swym działaniu kompensuje wycięcie drzewa posadzeniem młodego drzewka, ale w innym miejscu. W ub. roku w powiecie zasadzono 1600 drzew, a w czterech ostatnich latach - około 7200.

SZCZ

SZCZ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.