Tomasz Rusek

W Gorzowie niepełnosprawni sprawdzą kierowców MZK

Pan Marcin sprawdził uprzejmość kierowców podczas niedawnego konkursu na najlepszego kierowcę MZK Fot. Tomasz Rusek Pan Marcin sprawdził uprzejmość kierowców podczas niedawnego konkursu na najlepszego kierowcę MZK
Tomasz Rusek

„Tajemniczy klient” na wózku przetestuje, czy kierowcy MZK pomagają niepełnosprawnym. A pan Marcin już to sprawdził

Kiedy? Podczas niedawnego konkursu na najlepszego kierowcę. Pan Marcin w czasie zawodów grał pasażera, któremu trzeba pomóc wjechać do pojazdu. - Na co dzień nie zawsze tak świetnie to wygląda, jak dziś - przyznawał reporterowi w czasie gdy kolejni kierowcy opuszczali podwozie, wybiegali z pojazdu, rozkładali rampę i pomagali mu wjechać. Bo samodzielnie pod taki stromy podjazd trudno się wtoczyć.

Z kolei Teresa Pruska - Kołodziej - też jeżdżąca na wózku - jest z pracy kierowców bardzo zadowolona. - Pomocni, uprzejmi - ocenia.

Obiektywna ocena

Żeby obiektywnie ocenić prace kierowców względem niepełnosprawnych Miejski Zakład Komunikacji zrobi im - wspólnie z Gorzowskim Związkiem Sportu Niepełnosprawnych „Start” - niezapowiedziany test.
- W badaniach weźmie udział tajemniczy klient, czyli osoba niepełnosprawna, która wspólnie z obserwatorem będzie korzystała z komunikacji miejskiej i oceniała obsługę przez kierowców - wyjaśnia rzecznik MZK Marcin Pejski. Nie wiadomo gdzie, kiedy dokładnie i na jakich liniach. Wiadomo tylko, że testy mają być już w lipcu.

Dodatkowo - także w lipcu - wszyscy kierowcy i motorniczowie przejdą szkolenie z zakresu obsługi osób niepełnosprawnych. - Przedstawimy oczekiwania takich pasażerów i uczulimy na odpowiednie podejście - dodaje rzecznik Pejski.

T. Pruska - Kołodziej nie ma wątpliwości, że to świetny pomysł. - Osoby niepełnosprawne mają różne potrzeby. I wymagają innej pomocy. Choćby przy wózku. Jedne trzeba pomóc wtoczyć do pojazdu. Ale np. mojego nie wolno popychać i przechylać. Musi wjeżdżać sam. To wózek napędzany elektrycznie i waży w sumie 170 kg - powiedziała. I od razu dodała, że chętnie weźmie udział w takim szkoleniu, jeśli tylko MZK uzna jej obecność za pomocną.

Przyznała też, że wielu niepełnosprawnych obawia się korzystania z komunikacji i w ogóle wychodzenia z domu. Dlatego pochwala każde działanie, które może zmienić ten stan rzeczy.

Jest całkiem dobrze

Z naszych, dziennikarskich obserwacji wynika, że z empatią kierowców jest całkiem dobrze. Większość obniża autobus, gdy widzi na przystanku osobę na wózku, wielokrotnie byliśmy świadkami sytuacji, gdy kierowca wychodzi z kabiny i rozkłada rampę wjazdową, uprzejmie prosząc pasażerów o zrobienie miejsca dla inwalidy. - Jestem dla pasażerów. Odpowiadam za ich komfort i bezpieczeństwo. Zawsze o tym pamiętam - tak wyjaśniał nam to kierowca Tomasz Urban, gdy m.in. dzięki świetnej obsłudze pasażera na wózku wygrał konkurs na najlepszego kierowcę MZK.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.