W co się bawić - wiedzą to seniorzy w całej Polsce

Czytaj dalej
Fot. werner22brigitte/pixabay
Marek Niedźwiecki

W co się bawić - wiedzą to seniorzy w całej Polsce

Marek Niedźwiecki

Starsze osoby najchętniej korzystają z klubów seniora i uniwersytetów trzeciego wieku.

„W co się bawić? W co się bawić? Daleka pora na pytanie to, czy bliska…” - zastanawiał się do niedawna senior polskiej piosenki Wojciech Młynarski, dochodząc do wniosku, że „w końcu przecież trzeba będzie je postawić, bo chleba dosyć, lecz rośnie popyt na igrzyska”. Co ciekawe, końcówka refrenu teraz staje się bardziej aktualna niż kiedyś, gdy z „chlebem” nie zawsze było tak, jak sobie śpiewający felietonista wyobrażał. Tak czy inaczej, popyt na „igrzyska”, czyli wszelkiego rodzaju rozrywkę i uprzyjemniającą życie aktywność umysłową i fizyczną wśród seniorów wciąż rośnie, przybierając często bardzo oryginalne formy…

W co się bawić - wiedzą to seniorzy w całej Polsce
Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf

Jak wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, najpopularniejsze sposoby spędzania czasu na emeryturze to oglądanie telewizji, spotykanie się ze znajomymi lub przyjaciółmi w domu, chodzenie do kościoła, słuchanie radia, muzyki, a także czytanie. Najmniejsze zainteresowanie budzi praca społeczna na rzecz innych osób i dokształcanie się.

Większość emerytów (65 proc.) nie narzeka na brak czasu i realizowanie swoich ambicji

Co więcej, co piąty uważa, że ma za dużo wolnego czasu, a jedynie co siódmy, że ma go za mało. Z tych samych badań wynika, że zainteresowania emerytów są zróżnicowane geograficznie - mieszkający w miastach zdecydowanie częściej niż mieszkańcy wsi czytają książki, czasopisma, gazety, korzystają z komputera, chodzą do kina, teatru, na koncerty, do muzeów i podróżują. Za to osoby starsze zamieszkujące tereny wiejskie - co naturalne - zdecydowanie częściej uprawiają działki i ogrody.

Aktywność seniorów uzależniona jest również od poziomu wykształcenia. Lepiej wykształceni częściej korzystają z komputera i zdecydowanie więcej czasu przeznaczają na dokształcanie.

Istotna jest także sytuacja materialna seniora. Tylko co trzeciego stać na podróżowanie po kraju, a jeszcze mniej (17 proc.) - po Europie i świecie. Także korzystanie z nowoczesnych technologii informatycznych jest uzależnione od zasobności portfela, choć w wielu gminach bardzo popularne są, przy wsparciu funduszy unijnych, akcje bezpłatnego udostępniania komputerów i internetowych łączy.

Barierą dla podejmowania przez seniorów aktywności może być także zły stan zdrowia. Bo często nawet już 60-, 70-latkowie mogą jedynie przyklaskiwać swemu starszemu koledze - 103-latkowi Stanisławowi Kowalskiemu - który ostatnio w 34 sekundy przebiegł 100 metrów. W ten sposób nie tylko ustanowił rekord Polski w tej kategorii wiekowej, ale jest obecnie najstarszym Europejczykiem, który w ogóle przebiegł dystans 100 metrów. No, ale trzeba od czegoś zacząć…

Joga i Sundao, barwy tańca i smaki świata, pływanie i nordic walking, radość pisania i tworzenia...

Najprostszą formą aktywności ruchowej jest gimnastyka, doceniana m.in. przez poznańskie Centrum Inicjatyw Senioralnych, które w ramach kampanii „SeniorWFormie” popularyzuje różne dyscypliny. W listopadzie były to gimnastyka lecznicza, rehabilitacyjna, korekcyjno-relaksacyjna oraz gimnastyka 50+. „Rozruszania” seniorów podjęła się większość domów kultury.
Coraz większą popularnością cieszy się joga dla seniorów, którą m.in. propaguje warszawska Szkoła „Jogarytm”. „Joginów” powyżej 50. roku życia można także spotkać latem w wielu parkach. Ćwiczenia pozwalają niwelować problemy złotego wieku, takie jak bóle głowy, kręgosłupa, kłopoty z zasypianiem, podbieganiem do autobusu czy wchodzeniem po schodach.

W co się bawić - wiedzą to seniorzy w całej Polsce
Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf

Coraz więcej organizatorów pływania ma w swojej ofercie zajęcia dla osób starszych. Np. gdański basen FitnesStart wprowadził karnety i programy ćwiczeń dla osób powyżej 50. roku życia. Pojedyncze zajęcia kosztują 12 zł, ale wystarczy zajrzeć na najbliższy - terytorialnie - basen, aby przekonać się, że można taniej i w terminie najlepiej nam odpowiadającym.

Już za 8 zł od godziny można skorzystać z basenu w ramach programu „Aktywny Senior” w Kutnie w tamtejszym aquaparku. Program także umożliwia osobom 60+ korzystanie z boiska squasha i kręgielni po preferencyjnych cenach.

Świat seniorów z roku na rok coraz bardziej zawojowuje nordic walking

Nie ma już skupiska seniorów, w którym nie chwytano by za kijki i nie ruszano - zwykle w towarzystwie kilku innych pasjonatów - w, zwykle zalesiony, teren. Tak - przy zaangażowaniu Wrocławskiego Centrum Seniora oraz sklepu MegaSenior - aktywizowani są nadodrzańscy mieszkańcy 60+, wypełniający regularnie parkowe alejki w całym mieście. Podobnie regularnie ruszają - zwykle wokół parku Górczyńskiego - słuchaczki gorzowskiego UTW.

Wśród organizacji, do których starsi mieszkańcy miast i wsi garną się najchętniej, dominują kluby seniora i uniwersytety trzeciego wieku. Co mają słuchaczom do zaoferowania…? Zwykle są to propozycje powszechnie znane i oczekiwane - od kursów językowych i komputerowych, poprzez wykłady, aż po udział w sekcjach muzycznych i sportowych. Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej można wybierać między wykładami z architektury, techniki, kursami komputerowymi, językowymi, ruchowo-rehabilitacyjnymi. Uczelnia prowadzi również wykłady związane z muzyką, fotografią, plastyką.

Czasami - mimo swego życiowego doświadczenia - senior bywa zaskakiwany oryginalnymi propozycjami. Towarzystwo Uniwersytet Trzeciego Wieku w Poznaniu w tym roku akademickim ma w ofercie wykłady geograficzne, ale poprzez poznawanie smaków świata. Z kolei historia będzie prezentowana pod kątem życia codziennego. Wielu zaskoczy… Sundao, czyli sposób na doskonalenie ciała, oddychania i umysłu. Równie ciekawie brzmi hasło „Barwy tańca”. I tu rzecz w rozbudzeniu w seniorach świadomości ciała w tańcu i ruchu.

„Spóźnionym” literatom, którzy dopiero teraz odkryli w sobie talent, Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas, mieszczący się nie byle gdzie, bo na XII piętrze Pałacu Kultury i Nauki w stolicy, proponuje warsztaty „Radość pisania”. Natchnienia można szukać prawie pod chmurami…

W co się bawić - wiedzą to seniorzy w całej Polsce
werner22brigitte/pixabay

Talentami literackimi już błyszczą od lat „Latające Babcie”, które - obchodząc 6. rocznicę działalności - uczciły ją wydaniem siódmej już książki zatytułowanej „Latające bajki-pomagajki cz. 3”. Inicjatywa wydawnicza wsparta została przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i Urząd Miasta Łodzi. - Ale to nie wszystko - zastrzega Urszula Machcińska. - Przed tygodniem ukazała się nasza ósma książka, a obie publikacje są ilustrowane przez dzieci z Łodzi, Warszawy, Bukowca, Głowna, Bydgoszczy, Olsztyna, Radomia, a nawet Londynu.

W minioną sobotę seniorzy bawili się w Krakowie - obchodzili Małopolski Dzień Seniora korzystając z wielu ciekawych wykładów, był poczęstunek i uroczysta gala. Wiele pomysłów zgłaszanych jest w ramach konkursu dotacyjnego „Seniorzy w akcji”. W Grudziądzu realizowany jest projekt „Otulić zielenią zabytkowe podwórka”, czyli projektowanie miniogrodów. W Gorzowie Fundacja Ad Rem zaangażowała się w powstanie „Orkiestry Ceramicznej” - warsztatów ceramiczno-muzycznych. Stowarzyszenie „Maryan” w Nowym Sączu pod hasłem „Z Piekła rodem II” utrwalać będzie wspomnienia mieszkańców.
Gdy teraz ktoś zapyta „W co się bawić?”, seniorzy mają na to dziesiątki, często bardzo oryginalnych odpowiedzi.

Marek Niedźwiecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.