Uzdrowiska wznawiają działalność. Warunkiem rozpoczęcia leczenia i rehabilitacji jest zrobienie testu. NFZ podał informacje dla kuracjuszy

Czytaj dalej
Fot. Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca

Uzdrowiska wznawiają działalność. Warunkiem rozpoczęcia leczenia i rehabilitacji jest zrobienie testu. NFZ podał informacje dla kuracjuszy

Ewa Gorczyca

Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają działalność. Osoby, które oczekują na leczenie uzdrowiskowe, będą mogły je rozpocząć lub kontynuować, w przypadku gdy zostało przerwane z powodu pandemii. Jednak przed podjęciem kuracji muszą zrobić test pod kątem koronawirusa.

NFZ ustalił już zasady na jakich kuracjusze będą przyjmowani do sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych. Leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego w oddziale wojewódzkim NFZ skierowania, będzie przysługiwać tym, którzy mają potwierdzone skierowanie po 15 czerwca, tym, którzy mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca (czyli wtedy, gdy działalność uzdrowisk była wstrzymana) oraz tym, którzy są następni w kolejce oczekujących.

Co z tymi, którzy musieli opuścić uzdrowiska po ogłoszeniu stanu pandemii? Ich skierowanie nie przepadnie, będą mogli wrócić do sanatorium w najbliższym czasie.

- Pacjenci, których turnus trwał poniżej 15 dni, będą mogli go dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania, na takich samych zasadach jak poprzednio, z uwzględnieniem dni wykorzystanych – wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ. - Uzdrowisko uzgodni również z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia, przy czym nie może on być późniejszy niż 30 września tego roku.

Wyjazd do sanatorium musi być poprzedzony wykonaniem testu pod kątem koronawirusa. Pacjent będzie mógł rozpocząć kurację tylko pod warunkiem, że badanie potwierdzi brak zarażenia SARS-CoV-2.

Za badanie nie trzeba płacić. Sfinansuje je NFZ. Podstawą do jego wykonania jest skierowanie na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową.

Gdzie i kiedy można wykonać test?

Na Podkarpaciu jest to możliwe w jedenastu miastach. Punkty pobrań, z którymi NFZ zawarł umowę, znajdują się przy szpitalach w Jarosławiu, Jaśle, Leżajsku, Lubaczowie, Łańcucie, Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Przeworsku, Sanoku oraz w Rzeszowie, w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2.

Testu nie można robić z dużym wyprzedzeniem. Okres między datą badania a datą rozpoczęcia kuracji nie może być dłuższy niż 6 dni.

O tym, gdzie wykonać badanie, pacjenta poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ. Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Osobista wizyta w NFZ nie będzie konieczna.

- Każdy pacjent otrzyma pismo w tej sprawie, wraz ze szczegółowymi wytycznymi, informacją gdzie i kiedy ma się zgłosić na leczenie uzdrowiskowe, w szczególnych przypadkach będziemy się kontaktować telefonicznie. Można też dzwonić do nas w razie wątpliwości - mówi Rafał Śliż.

Wykaz punktów, wraz z numerami telefonów oraz godzinami otwarcia, dostępny jest na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ w komunikacie z dnia 1 czerwca oraz pod bezpłatnym i czynnym całą dobę numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.

Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.