Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anna Folkman

Uważaj ze słońcem. Poparzenie to nie jest opalenizna!

Uważaj ze słońcem. Poparzenie to nie jest opalenizna!
Anna Folkman

Przebywanie na słońcu może mieć negatywne skutki w postaci poparzeń. Pierwszy stopień poparzenia słonecznego to zaczerwienienie skóry, uczucie swędzenia, pieczenia. Jeśli beztrosko będziemy korzystać z kąpieli słonecznych, może się to skończyć także poważniejszym poparzeniem.

- Są to objawy odwracalne i kiedy zaczerwienienie zejdzie, pojawia się melanina, która troszeczkę je łagodzi. Wtedy pojawia się brązowy koloryt skóry i nieprzyjemne objawy ustępują – mówi lek. Magdalena Janeczek z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

Warto pamiętać, że w zależności od tego jaka jest nasza wrażliwość skóry, jeśli używamy pewnych kosmetyków, ziół, zażywamy leki, korzystamy z zabiegów kosmetycznych, te czynniki mogą nasilać reakcję na słońce.

- Kiedy dochodzi do obrzęku i pęcherzy, mówimy już o drugim stopniu poparzenia – dodaje lek. Janeczek. - Ten stan też jest odwracalny, ale bardziej dokuczliwy i bolesny. Kiedy pęcherz pęknie dochodzi do uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry i otwierają się tzw. wrota a to prosta droga do zakażenia. Wtedy łatwo o miejscową infekcję w tej okolicy.

Kolejny stopień poparzenia słonecznego także objawia się pęcherzami, ale dochodzi równocześnie do uszkodzenia jeszcze głębszych warstw skóry. Czwarty stopień jest wtedy, kiedy pojawiają się otwarte rany.

Zagrożenia wynikające z poparzenia mogą być duże. Wszystko zależy od tego jaką powierzchnię skóry poparzymy i jak intensywnie. Czy to będzie część ręki czy np. cała tylna powierzchnia ciała.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.