Uwaga, startuje Winne Wzgórze

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Uwaga, startuje Winne Wzgórze

Leszek Kalinowski

Dziś prezydent podpisze umowę z wykonawcą na rewitalizację zielonych terenów wokół Palmiarni. Zmieni się tu wiele...

Winne Wzgórze to wyjatkowe miejsce w mieście. Wizytówka. To nad nim znajduje się Palmiarnia z najwyższą palmą w Polsce. Tu jest środek dawnej Zielonej Góry.
- A dla mnie to ulubione miejsce romantycznych spacerów - mówi Marcin Popławski, który często przychodzi tu ze swoją dziewczyną Andżeliką. To właśnie na płocie przy Palmiarni powiesili kłódkę z wyrytymi na niej inicjałami.

Miejsce to będzie kusić jeszcze bardziej. A wszystko to za sprawą 8 mln zł, które zostaną wydane na rewitalizację wzgórza. Chętnych do modernizacji było wielu. W przetargu wystartowało sześć firm z: Leszna, Poznania, Warszawy, Świdnicy, Starego Sącza i Piły. I właśnie ta ostatnia Exalo Drilling S.A wygrała. Dziś jej przedstawiciele podpiszą z prezydentem umowę na wykonanie zadania.

Jak podkreśla prezydent Janusz Kubicki, kultowe miejsce przy Palmiarni zmieni się nie do poznania.
Nowością będzie woda. Co prawda jest tu już fontanna, ale będzie kolejna, a co najważniejsze ze szytu popłynie rzeczka. Woda będzie spływać kaskadowo w kierunku rzeźby chłopca z konikiem. Ominie posąg i wpadnie na dole do zbiornika. Z niego ponownie zostanie odprowadzona na sam szczyt. Warto dodać, że koryto rzeczki zostanie podświetlone. Kaskady nie tylko dodadzą uroku temu miejscu, ale spowodują, że lepiej będzie wykorzystywany nadmiar wody gromadzonej w Parku Sowińskim (on także doczeka się rewitalizacji_ Co jeszcze pojawi się na wzgórzu? Nowy plac zabaw, miejsce do rekreacji - w tym do leżakowania. Stare topole mają zostać wycięte, a na ich miejsce pojawić się mają nowe, ozdobne krzewy i drzewa.

Nie zabraknie trawników do piknikowania i grillowania. Chodzi o to, by można tu było rodzinne spędzać czas. Pomyślano więc także o atrakcjach dla dzieci, placach zabaw z hamakami i puzzlami, a także labiryncie, ścieżce edukacyjnej, tablicach informacyjnych. Stare rzeźby zostaną odnowione.

Mieszkańcy często w telefonach do redakcji zwracali uwagę na zły wygląd schodów, prowadzących na wzgórze. I ono zostanie naprawione. Nie tylko będą uzupełnione płytki.

Winne Wzgórze to jedno z wielu miejsc, które zostaną w ramach rewitalizacji zmodernizowane. Trwają już prace w parku przy ul. Partyzantów czy też Salomei i Lechitów, a także parku w Kiełpinie. W dalszej kolejności wyremontowane zostaną m.in. Dolina Gęśnika, parki w Zatoniu i Ochli.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.